Garra rufa

POCHODZENIE:
Euroazja, zamieszkuje wody Jordanu, Tygrysu, Eufratu, Orontes. Zamieszkuje też południową Turcję i północną Syrię. Gatunek bardzo elastyczny jeśli chodzi o przystosowania do środowisk. Zamieszkuje zarówno strumienie, rzeki jak i jeziora czy małe, zamulone sadzawki.
WIELKOŚĆ:
14cm 
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, należy trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Najlepiej czuje się w stadzie. Zajmuje głównie dolne partie zbiornika.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy. 
TEMPERATURA:
15-28°C  
WODA:
Woda miękka do twardej. Ryby bez problemów przystosowują się do panujących warunków. Woda powinna być delikatnie filtrowana. Filtry powinny tworzyć lekki prąd wody w zbiorniku.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Należy zapewnić urozmaiconą dietę koniecznie z dodatkiem pokarmów roślinnych.  W naturze żywi się głównie drobnymi skorupiakami.
ROZMNAŻANIE:
Dość łatwa do rozmnożenia w warunkach akwariowych. Ikra rozsiewana po podłożu. Akwarium tarliskowe powinno posiadać ruszt ikrowy lub podłoże wyłożone mchem. Jest to niezbędny element zbiorników rozrodowych ponieważ dorosłe ryby z upodobaniem zjadają ikrę. Młode należy karmić początkowo larwami solowca i pierwotniakami, a następnie stopniowo należy przechodzić na większe pokarmy w tym suche.
OPIS:
Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Akwarium o pojemności 200 litrów. Podłoże piaszczyste obsadzone gęsto roślinnością tworzącą naturalne warunki dla ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna i lignitów.

Do ciekawostek należy fakt, że populacje które żyją w gorących źródłach żywią się złuszczającym naskórkiem ludzi i zwierząt. Ta niezwykła cecha spowodowała że ryby stosuje się w leczeniu dermatologicznym. Ryb stosuje się do leczenia łuszczycy i innych przewlekłych chorób skóry. W niektórych krajach (np. Turcji) powstały specjalne kliniki w których stosuje się leczenie chorób właśnie za pomocą ryb umieszczonych w ciepłych wannach. W Europie coraz częściej rybki stosuje się się zabiegów pedicure.

 
Fot. GNU licence


Zabieg za pomocą ryb

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!