Ryby do nano akwarium słodkowodnego

Ostatnio akwaria nano (do 30 litrów) stają się bardzo popularne. Znajdziemy na nie miejsce w praktycznie każdym mieszkaniu, można z nich skomponować prawdziwą ozdobę pokoju, jak również są doskonałym domem dla krewetek. Akwaryści jednak najbardziej lubią ryby. Prezentujemy gatunki, które z powodzeniem można hodować w tak niewielkim akwarium

Musimy pamiętać, że w przypadku zbiorników nano niezwykle istotna jest równowaga biologiczna. Parametry wody muszą być stale kontrolowane, a sam zbiornik nie może być przerybiony. Dlatego odpowiedni dobór gatunków do nano akwarium jest sprawą kluczową przy zakładaniu takiego zbiornika.

Od razu można wykluczyć kolorowe welonki, popularne glonojady, skalary, mieczyki czy gurami. Te ryby rosną zdecydowanie za duże do nano zbiorników i nawet młode egzemplarze nie powinny być brane w ogóle pod uwagę.


Microrasbora Galaxy
Ryba pochodzi z Południowo wschodniej Birmy, a sam gatunek jest stosunkowo niedawno odkryty (w 2006 roku). Rybki osiągają niewielkie rozmiary - zwykle do 2,1cm długości. Rozróżnienie płci u ryb jest bardzo łatwe. Samice galaxy są nieznanie większe od samców i posiadają bardziej zaokrąglony brzuch.

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 30 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z roślin, kawałków drewna i korzeni. Ryby najlepiej prezentują się wśród roślin o drobnych liściach i soczysto zielonej barwie.

Wymagania odnośnie wody: pH 7,0-7,5 ; twardość ogólna8-12°dGH. Woda musi być bardzo dobrze filtrowana lecz bez dużego prądu wody. Gatunek łatwo przystosowuje się do parametrów wody, ale jest wrażliwy na jej zły stan. (Zobacz opis gatunku)


Fot. Vladimir Tomek (właściciel akwarium)
Akwarium z rasborami galaxy

 


Paracheirodon innesi - NEON INNESA
To doskonale znana rybka wszystkim akwarystom. Zasiedla w naturze Amerykę Południową i żyje w czarnych wodach. Osiąga rozmiar do 3,5cm długości, zatem jej wymiary pozwalają spokojnie na hodowlę w nano akwariach. Jest to żywa i towarzyska ryba. Najlepiej czyje jak również prezentuje się w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy. Neony chętnie przyjmują pokarmy sztuczne,  choć ich przysmakiem są drobne larwy komarów.
Wymagania odnośnie wody: temperatura 21-24ºC ; pH 5,0-7,0 ; woda miękka do średnio twardej. Konieczna regularna podmiana wody, ponieważ ryby są wrażliwe na jej złe parametry.


Fot. Raif Adali  (właściciel akwarium)
30 litrowe akwarium z neonami

 


Paracheirodon simulans - NEON BŁĘKITNY
Neony błękitne, podobnie jak neony innesa osiągają rozmiary 3,5cm. Rybki podobnie też pochodzą z Ameryki Południowej. Są to żywe i towarzyskie rybki, które w akwarium trzymają się w stadzie. Samice są pełniejsze od samców. Rybki przyjmują każdy pokarm i bezproblemowo można je karmić pokarmami płatkowanymi. Nie można jednak zapomnieć o dodatku w postaci żywych lub mrożonych larw komarów.
Wymagania odnośnie wody: pH 6,0-7,5 woda kwaśna do lekko zasadowej. Twardość ogólna najlepiej poniżej 3ºdGH. Wodę należy podmieniać raz w tygodniu w ilości około 25% objętości zbiornika.


Fot. Petra Bašić  (właściciel akwarium)
Paracheirodon simulans w akwarium 20 litrów


Fot. Chor Kiat Yeo


Betta splendens - BOJOWNIK SYJAMSKI
Bojowniki to doskonale znane rybki zaróno młodym jak i doświadczonym akwarystom. Dla pojedyńczego samca wystarczy akwarium o pojemności nawet 15 litrów, natomiast dla pary ryb potrzebny jest zbionik o pojemności minimum 30 litrów. Ryby rosną do długości około 6cm, zatem trzymane pojedyńczo lub w parach idealnie nadają się do nano akwarium. Akwarium dla bojownika powinno byś gęsto obsadzone roślinami, jednak nalezy pozostawić też wystarczająco dużo miejsca do pływania. Akwarium powinno być też szczelnie przykryte, ponieważ ryby oddcyhają powietrzem atmosferycznym i różnica temperatur nie może być zbyt duża.
Ryby należy karmić możliwie najbardziej zróżnicowanym pokarmym mięsnym. Chętnie zjada różne larwy owadów, ale można go przyzwyczaić również do pokarmów suchych.
Wymagania odnośnie wody: temperatura 26-30ºC ; pH 6,5-7,2 ; woda miękka do twardej.


Fot. Saskia Frank  (właściciel akwarium)
Akwarium 30 litrowe dla bojownika


Fot. Svetlana Kirillova (właściciel akwarium)
Akwarium 20 litrowe dla bojownika

 


Heterandria formosa - DROBNICZKA
Rybka osiagająca małe rozmiary. Zwykle dorasta do 2,5cm. Jest to łagodna i żywa rybka, która najlepiej prezentuje się w stadzie. Najlepiej też czuje się w jednogatunkowym akwarium. Dlatego też nano zbiorniki będą dla nich idealne. Akwarium dla drobniczek powinno być gęsto zarośnięte roślinami, które stanowią dla nich naturalne kryjówki. Rybki chętnie zjadają każdy pokarm, łatwo przyzwyczaić je do pobierania również pokarmów w postaci suchych płatków.

 


Corydoras hastatus - KIRYSEK SIERPOPLAMY
Jest to malutki kirysek, dorasta maxymalnie do 3cm długości. Jest to spokojna i towarzysta ryba, która pełni też funkcję czyściciela dna akwarium. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy, ponieważ ryby wtedy czują się najlepiej. Wymagania wody: temperatura 21-26°C ; pH 6,0-7,2 ; woda miękka do średnio twardej.
Wyżywienie rybkie nie stanowi żadnego problemu. Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna.


Fot. Benny Ng

 


Hemigrammus erythrozonus - ZWINNIK JARZENIEC
Ta mała rybka z Amryki Południowej dorasta do 4,5cm długości. Samiec jest smuklejszy i mniejszy od samicy z charakterystycznym białawym zakończeniem płetw.
Jest to żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do zespołu mniejszych gatunków ryb. Ryba pochodzi z leśnych obszarów tropikalnych, gdzie woda ma ciemne zabarwienie. Dlatego też zaleca się trzymanie tych ryb  w zbiorniku z ciemnym dnem i lekkim, częściowym zaciemnieniem. Takie warunki odpowiadają naturalnym. Dekoracje z kamieni i korzeni.
Przyjmuje chętnie każdy pokarm zaróno suchy jak i żywyFot. Ümit Mutlu  (właściciel akwarium)
Akwarium 30 litrowe dla zwinników i małych brzanek


Fot. Maciej Michalski

 


Nannostomus beckfordi - DROBNOUSTEK OZDOBNY
Niewielka 5cm rybka pochodząca z Ameryki Południowej. Idealnie nadaje się do nano akwarium. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy. Najlepiej trzymać z innymi kąsaczowatymi.  Nie powinno się łączyć z większymi gatunkami oraz danio czy brzankami które są rybami szybko pływającymi. Takie zachowanie gatunków towarzyszących może spowodować że ryby staną się płochliwe.
Koniecznie musi być podawany przy powierzchni wody ponieważ ryby ignorują pokarmy opadające na dno lub pływając w toni wodnej.
Wymagania odnośnie wody: 22-26°C ; pH 6-7,5 ; twardość 2-12*dGH. Woda powinna być świeża i dobrze filtrowana. Zalecana jest częsta podmiana wody w dużej ilości: tygodniowo 1/4 objętości.


Fot. Aliaksei Kirhizau (właściciel akwarium)
Drobnoustki w 30 litrowym akwarium

 


Hyphessobrycon flammeus - BYSTRZYK CZERWONY
Rybka pochodząca z Ameryki Południowej, zasiedla okolice Rio de Janeiro. Spokojna, łagodna ryba. Odpowiednia do zespołu spokojnych gatunków. Zalecana dla początkujących akwarystów. Najlepiej trzymać w stadzie kilku do kilkunastu egzemplarzy.
Osiąga rozmiary 4-4,5cm z czego samce są mnejsze i smuklejsze. Rybka nie sprawia problemów z wyżywieniem. Chętnie przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów, jak również pokarmy suche.
Wymagania odnośnie wody: 22-25ºC ; pH 6,0-6,5 ; woda miękka, regularnie odświeżana z dobrą filtracją.


Fot. Alexei Bogdanov (właściciel akwarium)
Akwarium 20 litrowe dla bystrzyków


Danio choprae

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 40 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate.  Zbiornik powinien obfitować w dekoracje w postaci korzeni, kawałków drewna i pędów bambusa. Taka aranżacja odwzoruje naturalne wody w lasach bambusowych w których gatunek występuje. Akwarium należy też obsadzić dużą ilością roślin oraz częściowo zaciemnić zbiornik poprzez rośliny pływające.


Fot. aquaportail.com


 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!