Jak czyścić filtr?

 

Czyszczenie filtrów i wkładów filtracyjnych wydawało by sie sprawą prostą, która nie wymaga specjalnego opisywania. Jednak wielu akwarystów podczas tak prostej czynności popełnia dużo błędów, które ważą nad prawidłowym funkcjowaniu naszego akwarium. Dlatego powinniśmy pamiętać o kilku ważnych punktach.

 
  • Wkłady filtracyjne (gąbki, ceramika, wata, żwirki, bio balle)  nie mogą być czyszczone pod bieżącą wodą kranową. Należy pamiętać,że chlor zabije niezbędne do prawidłowego funkcjonowania filtra bakterie.
  • Wkłady czyścimy w wodzie z akwarium, uprzednio odlewając ją przy okazji odmulania dna lub podmianie częściowej wody. Polecamy odlać wode do miski lub kubła i w nim wyczyścić wkłady.
  • Nie należy czyścić wkładów bardzo dokłądnie aby nie zmniejszać znacznie populacji kultur bakterii.
  • Nie powinniśmy się przejmować, że wkład filtra wyjmujemy po wyczyszczeniu z brudnej wody. Po umieszczeniu wkładu na miejscu woda wyklaruje się dość szybko (w ciągu godziny).
  • Po czyszczeniu filtra i wkładów poleca się zasilenie zbiornika kulturami bakterii np: SERA Nitrivec, ACTIbaktol, JBL biostarter
Są różne rodzaje filtrów, zatem i każdy ich rodzaj czyści się inaczej:

FILTRY WEWNĘTRZNE
Wkładami w tych filtrach to najczęściej gabka. Po wyjęciu władu czyścimy go ściskając kilkanasice razy w wodzie spuszczonej z akwarium. Filtry wewnętrzne zwykle szybko się zapychają, a gąbka ulega zniszczeniu po około 2 latach. Dlatego niezbędna jest ich okresowa wymiana.

   

FILTRY KASKADOWE
Ten rodzaj filtrów zwykle posiada dwa rodzaje wkładów (gąbka i ceramika), dlatego przy czyszczeniu warto wyczyścić tylko jeden wkład. Drugi powinien być wyczyszczony przy następnej okazji.

 

   

FILTRY KUBEŁKOWE
Ten rodzaj filtrów zwykle posiada nawet do 6 rodzajów wkładów (gąbka, ceramika, bio balle, wata), dlatego przy czyszczeniu warto wyczyścić połowę wkładów. Druga połowa powininna zostać wyczyszczona przy następnej okazji. Spowoduje to szybkie zaszczepienie innych wkładów co wiąże się  z krystalicznie czystą wodą w akwarium.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!