Cyprinus carpio - Karp

POCHODZENIE:
Zlewiska mórz Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego
WIELKOŚĆ:
do 60cm 
ZACHOWANIE:
Spokojna, majestatyczna ryba. Zajmuje dolne partie zbiornika. 
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy. 
TEMPERATURA:
18-19*C  
WODA:
pH 6,7 - woda średnio twarda.
POKARM:
Żywi się larwami owadów, mięczakami, skorupiakami oraz innymi organizmami zwierzęcymi oraz roślinami. Aktywny przeważnie wieczorem i w nocy, pokarm pobiera z dna.
ROZMNAŻANIE:
Ryba dojrzewa płciowo w 3-4 roku życia. Samce zwykle rok wcześniej niż samice. Tarło odbywa się w płytkiej wodzie w płytkiej, silnie zarośniętej wodzie. Tarło przebiega bardzo hałaśliwie, w jego trakcie tarlaki bardzo często wyskakują ponad powierzchnię wody. Ikra jest przyklejana do roślinności wodnej. Wylęg po około 3-5 dniach. Larwy zaraz po wylęgu mierzą około 5 mm i mają duży woreczek żółtkowy oraz specjale gruczoły, które umożliwiają im przyczepianie się do roślinności wodnej przez okres 3–14 dni w zależności od odmiany. Po wchłonięciu woreczka żółtkowego odżywiają się planktonem. Po osiągnięciu około 2 cm długości zaczynają odżywiać się fauną denną..
OPIS:
Lubi dobrze natlenioną wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością. Wymaga zbiornika minimum 500 litrów. Jest to gatunek hodowany przede wszystkim w stawach i oczkach wodnych.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!