Tanichthys albonubes - Kardynałek chiński

POCHODZENIE:
Południowe Chiny i Witnam.
WIELKOŚĆ:
5cm 
DYMORFIZM:
Samiec jest żywiej ubarwiony i smuklejszy. Samica posiadają krótsze płetwy i zaokrąglony brzuch. 
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba, przebywająca w toni oraz przy powierzchni. Nadaje się do zespołu łagodnych gatunków. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 10 egzemplarzy. 
TEMPERATURA:
18-26°C. W wyższej temperaturze ryby tracą barwy. 
WODA:
pH: 6,5-7,5 ;  twardość 8-16°dGH. Niezbędna jest silna filtracja oraz częste podmiany wody w zbiorniku, ponieważ gatunek jest wrażliwy na zły jej stan.
POKARM:
Drobny żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. Ryba wszystkożerna i nie wybredna jeśli chodzi o pokarm. Należy jednak zapewnić aby był jak najbardziej urozmaicony i wielkością przystosowany do rozmiarów ryb.
ROZMNAŻANIE:
Jako zbiornik tarliskowy najlepiej jest przygotować niewielkie akwarium pozbawione podłoża oraz z dużą ilością roślin o drobnych liściach (np. moczarka, wywłócznik). Akwarium powinno być napełnione w około 60% starą wodą (z akwarium ogólnego), natomiast resztę powinna stanowić świeża woda. Temperatura wody 21-24°C. Do takiego zbiornika można wpuścić parę ryb lub większe stado. Ikra rozsiewana jest na liściach drobno pierzastych roślin oraz po całym zbiorniku w ilości do 300 ziaren od jednej samicy. Po tarle należy rodziców odłowić, ponieważ zjadają złożoną ikrę. Wylęg następuje po około 3 dniach. Należy pamiętać, że im niższa temperatura wody w zbiorniku, tym okres od tarła do wylęgu może się wydłużyć. Młode po około 3 dniach należy karmić larami solowca, startym żółtkiem oraz pylistą suchą paczą. Podchów łatwy, dość szybko rośnie.
OPIS:
Wymaga akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Miejscami gęsta obsada drobno pierzastych roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Ryby najlepiej prezentują się trzymane w stadzie. Dekoracje z kamieni-otoczaków, kawałków drewna i korzeni. Podłoże piaszczyste lub żwirowate, najlepiej ciemne, na którym ryby będą najlepiej się prezentowały. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony przez pływające rośliny lub kładące liście na powierzchni (nurzańce, moczarka itp.). W zbiorniku powinien być silny ruch wody.
Według doniesień gatunek w naturze praktycznie nie występuje i spotkać go można jedynie w hodowlach.
 

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!