Puntius conchonius - Brzanka różowa

POCHODZENIE:
Północne Indie: Bengal i Assam
WIELKOŚĆ:
7-8cm , w naturze dorasta nawet do 15cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie 6-8 egzemplarzy. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy. Płetwa ogonowa samca jest czarno zakończona. Samica pełniejsza, co widać szczególnie w okresie tarła. 
TEMPERATURA:
20°C jednak dopiero przy wyższej temperaturze ryba ta ukazuje pełnię kolorów. 
WODA:
pH 6,0-7,5 ; twardość 6-16ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana co tydzień w ilości 20% pojemności zbiornika.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 22-26°C. Woda miękka do 10ºdGH, pH 6,5. Jako akwarium tarliskowe może posłużyć akwarium o pojemności 50 litrów. Poziom wody należy zmniejszyć do 15cm i mocno napowietrzać zbiornik. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Będzie ona służyła jako substrat do złożenia ikry i kryjówka samic przed napastliwymi samcami. Ryba jest bardzo płodna, składa ikrę wśród liści drobno-pierzastych roślin oraz podłożu. Jednorazowo samica może złożyć do 800 ziaren ikry. Po tarle, które objawia się uspokojeniem ryb rodziców odławiamy, a zbiornik należy zaciemnić. Wylęg po około 24-36 godzinach. Pływa po 2 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Na początku karmić należy pierwotniakami i glonami. Następnie larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną, ale bardzo nierówno. Co jakiś czas należy przeprowadzać selekcję osobników.
OPIS:
Wymaga akwarium o pojemności 100 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania. Dekoracje zbiornika: Korzenie, lignity i kamienie-otoczaki oraz kawałki drewna. Na rynku jest dostępna też odmiana weloniasta. Odmiana ta jest bardziej wrażliwa na zmiany temperatury i zły stan wody.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!