Puntius eugrammus

POCHODZENIE:
Borneo, Malezja, Sumatra.
WIELKOŚĆ:
12cm 
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.  Trzymane pojedynczo egzemplarze są płochliwe.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy. 
TEMPERATURA:
21-25°C
WODA:
pH 6,0-7,5 ; twardość do 16ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego. Np. płatków na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26°C. Woda miękka do 10ºdGH,  pH 6,5 lekko kwaśna. Jako zbiornik tarliskowy powinno być wykorzystane akwarium o pojemności minimum 80 litrów. Akwarium należy gęsto obsadzić roślinami o drobno pierzastych liściach. Tarło odbywa się wśród roślinności. Po odbytym tarle dorosłe ryby należy wyłowić. Wylęg po około 24-36 godzinach. Pływa po 2 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Na początku karmić należy pierwotniakami i glonami. Następnie larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną.
OPIS:
Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania. Podłoże z dobrze wypłukanego piasku. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Ryby najlepiej prezentują się w stadzie na tle soczystej zieleni roślin.

 


Fot. Nonn Panitvong

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!