Notropis chrosomus

POCHODZENIE:
Ameryka Północna. Głównie rzeki i strumienie północno-zachodniej Georgii, Alabamy oraz południowo-wchodniego Tennessee. Można ją spotkać też w stawach i wodach wolnopłynących. Najczęściej spotykana jest w dorzeczach rzek Mobile, Coosa i Cahaba.
WIELKOŚĆ:
8cm 
DYMORFIZM:
Samice są mniej intensywaniej ubarwione od samców. Ubarwienie ryb staje się jeszcze bardziej wyraźne i intensywne w okresie tarła.
ZACHOWANIE:
Żywa, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. 
TEMPERATURA:
23-25°C 
WODA:
pH 7,0-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Konieczna jest wydajna filtracja oraz silne napowietrzenie wody.
POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie pobierany. Niezbędny jest dodatek pokrmów roślinnych w diecie.
ROZMNAŻANIE:
Temp.23-26°C. Poziom wody powinien być obniżony do 10-15cm. Ikra składana w drobno pierzastych roślinach oraz rozsiewana po podłożu. Młode po okolo 3 dniach. Karmić pantofelkami i pylistą suchą paszą. Gatunek bardzo płodny. 
OPIS:
Zbiornik o długości minimum 80cm. Podłoże najlepiej piaszczyste lub z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować płaskie kamienie i otoczaki, które będą imitowały ich naturalne środowisko. Niezbędny jest wydajny filtr powodujący znaczny rych wody. Będzie on symulował strumienie amerykańskie w których żyje gatunek. Zbiornik powinien być jasno oświetlony, ale zalecana jest też częściowe zasłonięcie powierzchni pływającymi roślinami. Rybom należy zapewnić sporo miejsca do pływania.


Fot. wp-3d.de


Fot. wp-3d.de


Fot. wp-3d.de


Fot. wp-3d.de

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!