Gyrinocheilus aymonieri - Glonojad syjamski

POCHODZENIE:
Azja: Malaje, Tajlandia, Borneo. W naturze zamieszkuje najczęściej górskie potoki.
WIELKOŚĆ:
15 cm w warunkach akwariowych. W naturze spotyka się egzemplarze do 25 cm długości.
ZACHOWANIE:
Łagodna w stosunku do ryb innych gatunków. Jednak agresywny wewnątrz-gatunkowo. Nawet w dużym zbiorniku ryby walczą ze sobą. Dlatego najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze. W dorosłym wieku ryby potrafią przysysać się do gatunków o dużej powierzchni ciała (paletka, skalar) i zeskrobywać z ich ciała śluz. Prowadzi to często do uszkodzeń skóry ryb. W akwarium obiera swój rewir.
DYMORFIZM:
Samce są mniejsze i smuklejsze.  U samca w okresie dorastania w obrębie pyska pojawiają się brodawkowatego kształtu wypryski przybierające kulisty kształt. Samica jest większa, w okresie tarła na jej głowie pojawia się wysypka.
TEMPERATURA:
21-28°C, najlepiej czuje się w temperaturze około 25°C, pH 6,5-7,5 ; 10-20°dGH
WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda świeża, dobrze filtrowana. Najlepiej z silnym prądem w akwarium i dobrze natleniana. Powinna być podmieniana w ilości około 25% objętości zbiornika.
POKARM:
Pokarm roślinny dla młodych ryb - glony, parzona sałata, marchew. Dla starszych egzemplarzy należy podawać cienkie paski mięsa, mrożone pokarmy mięsne oraz sztuczne pokarmy w postaci tabletek.
ROZMNAŻANIE:
Brak danych.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności 240 litrów. Akwarium musi być dobrze przykryte, ponieważ szybko pływające ryby potrafią wyskoczyć ze zbiornika. Podłoże powinien stanowić drobny żwir. Dekoracje z kamieni, korzeni i łupin orzecha kokosowego. Młode egzemplarze są znanymi "glonożercami".
SYNONIMY:
Gyrinocheilops kaznakoi (Berg, 1906)
Gyrinocheilus kaznakoi Berg, 1906
Gyrinocheilus kaznakovi (Berg, 1906)
Gyrinocheilus monchadskii (Krasyukova & Gusev, 1987)
Psilorhynchus aymonieri (Tirant, 1883)


Fot. GNU licence


Fot. plantedtank.net

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!