Puntius vittatus

POCHODZENIE:
Indie, Pakistan, Sri Lanka
WIELKOŚĆ:
6cm  
ZACHOWANIE: 
Żywa, towarzyska ryba. Najlepiej czuje się w większym stadzie.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy. Dymorfizm można łatwo rozróżnić w stadzie ryb.
TEMPERATURA: 
20-24°C  
WODA:
pH 6-7,5 ;  Twardość 5-10ºdGH
POKARM: 
Zarówno suchy, jak i mrożony jest chętnie przyjmowany. Jako że ryba w naturze odżywia się głównie glonami, pokarm powinien zawierać duży dodatek roślinny tj. szpinak, parzoną sałatę, płatki owsiane.
ROZMNAŻANIE: 
Temperatura 25°C. ; twardość 10ºdGH ; pH 6,5. Jako zbiornik tarliskowy najlepiej przygotować małe akwarium o pojemności około 60 litrów, w którym znajduje się piaszczyste podłoże oraz gęsta obsada miękkolistnych roślin. Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić parę dobrze odżywionych ryb. Ikra w ilości około kilkuset ziaren składana jest wśród roślin. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 36-48 godzinach. Po kilku dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić pylistą suchą paszą i larwami solowca. Podchów łatwy. 
OPIS:
Akwarium dla stada tych ryb powinno mieć pojemność minimum 100 litrów. Wymaga czystej, dobrze natlenionej wody. Miejscami gęstej obsady roślin, jak i dużej przestrzeni do pływania. Jako rośliny najlepiej użyć paproci, anubiasów oraz innych gatunków o twardych liściach. Rośliny delikatniejsze będą przez ryby systematycznie podskubywane i zjadane. Dekoracje: korzenie i kamienie. Podłoże piaszczyste. Ryba ta najlepiej prezentuje się, gdy jest trzymana w małych stadkach (5-6szt.) z innymi karpiowatymi.

Fot. seriouslyfish.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!