Yaoshania pachychilus

POCHODZENIE:
Dopływy strumieni Dayao Mountain (Dayaoshan) w Jinxiu County, Guangxi Zhuang w południowych Chinach. Istnieją tylko trzy potwierdzone stanowiska, z których dwa to dopływy Liu River (Liujiang) i jeden Gui River (Guijiang).
WIELKOŚĆ:
5-6cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie kilku osobników. Ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują.
DYMORFIZM:
Nieznaczny. Samice trochę większe od samców.
TEMPERATURA:
15-24°C
WODA:
pH 7,0-7,5 ; twardość 6-12ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.
POKARM:
Przyjmuje pokarmy roślinne na bazie spiruliny. W warunkach akwariowych żywi się również larwami oradów, jednak nie można z nimi przesadzić ze względu na dużą zawartość białka. Chętnie żeruje na kamieniach i korzeniach obrośniętych glonem, ponieważ właśnie tak ryby te żerują w naturze.
ROZMNAŻANIE:
W warunkach akwariowych nie rozmnażana. Nie wiadomo też o cyklu rozrodu tych ryb w naturze.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 40 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, chłodną, przejrzystą wodę. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże z ciemnego żwiru. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. W akwarium należy obsadzić roślinami tył oraz boki akwarium, pozostawiając duże miejsca rybom do pływania. Młode ryby posiadają wyraźny biało-czarny wzór. Wraz z wiekiem jednak wzór się zaciera.
SYNONIMY:
Panda Loach


Fot. Chris Lukhaup


Fot. Charles König


Fot. Charles König

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!