Rasbora elegans - Razbora piękna

POCHODZENIE:
Sumatra, Borneo, Malezja
WIELKOŚĆ:
12cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta do 20cm długości.
DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica wyraźnie pełniejsza. Samce są również o wiele bardziej ubarwione.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów.
TEMPERATURA:
23-28°C 
WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 4-10ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.
POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów. 
ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karnione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. Akwarium tarliskowe najlepiej pozbawić podłoża i zastosować jedynie ruszt ikrowy. Ikra rozsiewana jest po całym zbiorniku. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po okolo 24-36 godzinach. Pływa po około  5 dniach. Należy karmić pierwotniakami oraz larwami solowca. Z jednego miotu ożna uzyskać zwykle 30-200 sztuk natybku.
OPIS:
Wymaga akwarium o pojemności najmniej 200 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Przyciemniamy akwarium. Półcień tworzymy poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.


Fot. fishtanksandponds.co.uk

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!