Rasbora myersi - Razbora Myersi

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia.
WIELKOŚĆ:
10cm  
DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica wyraźnie pełniejsza.  
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki podobnych rozmiarów.  
TEMPERATURA:
22-26°C 
WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 4-10ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana
POKARM:
Żywy i suchy - drobny. Nie należy przekarmiać ryb. 
ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karnione. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-28°C. Woda miękka i lekko kwaśna. Akwarium tarliskowe najlepiej pozbawić podłoża i zastosować jedynie ruszt ikrowy. Ikra rozsiewana jest po całym zbiorniku. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po okolo 24-36 godzinach. Pływa po około  5 dniach. Należy karmić pierwotniakami oraz larwami solowca. Z jednego miotu ożna uzyskać zwykle 30-200 sztuk natybku
OPIS:
Potrzebuje dużo miejsca do pływania i akwarium o pojemności 100 litrów. Często wyskakuje z wody, dlatego zbiornik powinien być przykryty. Ryba jest bardzo płochliwa jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej ilości kryjówek i gęstej obsady roślin. ekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Na środku należy pozostawić przestrzeń do swobodnego pływania dla stada. Lubią miękką wodę. Przyciemniamy akwarium. Półcień tworzymy poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryba potrzebuje dużo miejsca do pływania. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.
 


Fot. rasboras.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!