Cyprinus cosuatis

POCHODZENIE:
Azja - Indie, Bangladesz, Tajlandia, Myanmar.
WIELKOŚĆ:
8cm
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Czasami dość płochliwa.  Najlepiej czuje się w obszernym zbiorniku w stadzie 6-10 sztuk. Wtedy też ryby najlepiej się czują i prezentują.
DYMORFIZM:
Brak wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą. Jednak w okresie tarła samice stają się pełniejsze ze znacznie większymi brzuszkami.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 6,0-6,5 ; twardość 8-15ºdGH ; woda najlepiej filtrowana przez torf lub z dodatkiem preparatów z garbnikami.
POKARM:
Gatunek wszystkożerny. Bez problemu przyjmuje pokarmy żywe, mrożone jak i sztuczne. Konieczny jest w diecie tych ryb również dodatek pokarmów roślinnych.
ROZMNAŻANIE:
Rozród nie przysparza większych problemów. Ryby przed przystąpieniem do tarła należy obficie karmić. Następnie parę odkarnionych ryb przedkładamy do zbiornika tarliskowego. Temperatura wody w granicach 28°C, twardość ok. 8ºdGH, pH 6.0. Na dno należy umieścić ruszt ikrowy lub dużą ilość mchu. Po udanym tarle ryby należy odłowić aby nie znajdały ikry ani młodych. Młode są bardzo małe i na poczatku należy karmić je pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe akwaria.
OPIS:
Długość zbiornika minimum 80cm. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte oraz posiadać dużo korzeni i kawałków drewna jako dekoracje. Gęsty porost i korzenie powinny stanowić naturalne kryjówki dla ryb. Jako podłoże najlepiej zastosować ciemny żwir na którym ryby najlepiej pokazują swoje barwy.

SYNONIMY:
Oreichthys cosuatis (F. Hamilton, 1822)
Cyprinus cosuatis Hamilton, 1822
Puntius cosuatis Hamilton, 1822


Fot. seriouslyfish.com

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!