Astyanax mixicanus - Ślepczyk jaskiniowy (śleporyb Jordana)

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa - Podziemne jeziora Meksyku
WIELKOŚĆ:
8-9 cm
DYMORFIZM:
Samica jest pełniejsza. Samiec mniejszy i smuklejszy. 
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Należy trzymać w akwarium jednogatunkowym.
TEMPERATURA:
18-20°C
WODA:
pH: 7,5-9,0 ; twartość 20-30°dGH. Woda powinna być delikatnie filtrowana.
POKARM:
Najchętniej przyjmowane są pokarmy żywe: ochotka, rurecznik (tubifex), dafnia. Ryby przyjmują też suchą paszę, ale trzeba je do tego pokarmu przyzwyczaić.  
ROZMNAŻANIE:
Tarlaki umieszczamy w dużym zbiorniku (nie mniejszym niż 100l.). Woda miękka, dobrze przefiltrowana i napowietrzona. Tydzień przed tarłem ryby obficie karmimy żywym pokarmem i oddzielamy samce od samic. Na dnie zbiornika tarliskowego umieścić należy duże kamienie i siatkę, by uchronić ikrę przed zjadaniem przez rodziców. Zbiornik zaciemniamy. Ikra opada na dno. Po tarle dorosłe odławiamy. Po 48-72 godzinach wylęg zaczyna się poruszać. Po 3-5 dniach pływa swobodnie po całym akwarium. Przyczepia się do szyb, kamieni i urządzeń w zbiorniku, za pomocą gruczołu lepnego, umiejscowionego na głowie. Karmimy larwami solowca i pierwotniakami. Później karmimy rozwielitkami i pylistą suchą paszą. Młode po dwóch miesiącach karmimy już jak dorosłe ryby.
OPIS:
Ryby są bardzo ruchliwe, dlatego potrzebują dużego zbiornika. Żyją w podwodnych jaskiniach. Dlatego też nie posiadają oczu, które w ich środowisku stały się zbędne. Dekoracje z kamieni i wapiennych skałek. Najlepiej, gdy akwarium jest imitacją podwodnej groty. Ryby te najlepiej trzymać w stadzie w jednogatunkowym akwarium.
 
Fot. Monika Grynczyk
 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!