Caridina "Honey"

POCHODZENIE:
Indie, Indonezja
WIELKOŚĆ:
2,5-3,5cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne aczkolwiek płochliwe. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
Po zastosowaniu preparatów klarujących wodę które zlepiają cząstki nieczystości krewetki się chowają i spędzają czas na czyszczeniu odnóży za pośrednictwem których pobierają pokarm. Należy zatem całkowicie wykluczyć takie preparaty z użycia w krewetkarium.
DYMORFIZM:
Samice są mniejsze od samców.
TEMPERATURA:
22-28*C. Temperatura 28*C nie powinna być przekraczana ponieważ grozi  to przegrzaniem zwierząt. Za optymalną uważa się temperaturę 22-25*C
WODA:
pH 6,5-7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Zalecane a jest silna filtracja wody.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina.  Należy dokarmiać larwami owadów, owocami  warzywami.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia. Samiec kopuluje z samicą dosiadając ją i poruszając się w takiej pozie jakiś czas. Za pomocą odnóży samiec  umieszcza nasienie za pomocą odnóży pławnych.  Zwykle podmiana wody na chłodniejszą stymuluje krewetki do rozrodu.  
Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. W jednym zbiorniku nie należy trzymać z innymi gatunkami ponieważ mogą się krzyżować.
Samica nosi do 50-100 sztuk jaj przez około 6 tygodni.  Młode wymagają słonawej wody do dalszego rozwoju.
OPIS:
Posiadają  bardzo zmienne ubarwienie dzięki czemu zapracowały na swoją nazwę.  Kolorystyka krewetek może zmieniać się z czerwonego na brązowy, niebieski, fiolet do czarnego.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 15 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.
Występuje pod nazwami:  Caridina serriatirostris "Ninja",  Caridina Honey

Fot. planetainvertebrados.com.br

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!