Caridina sp "Crystal Red"

POCHODZENIE:
Południowe Chiny – forma wyjściowa.  Odmiana hodowlana - Japonia
WIELKOŚĆ:
2,5-3,5cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne aczkolwiek płochliwe. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
Po zastosowaniu preparatów klarujących wodę które zlepiają cząstki nieczystości krewetki się chowają i spędzają czas na czyszczeniu odnóży za pośrednictwem których pobierają pokarm. Należy zatem całkowicie wykluczyć takie preparaty z użycia w krewetkarium.
DYMORFIZM:
Samice są mniejsze od samców. Samce są zdecydowanie masywniejsze
TEMPERATURA:
20-25*C. Temperatura 30*C nie powinna być przekraczana ponieważ grozi  to przegrzaniem zwierząt. Za optymalną uważa się temperaturę 22-25*C
WODA:
pH 6-7. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Zalecana jest silna filtracja wody.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia. Do rozrodu należy wybierać osobniki intensywnie ubarwione.  Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. Samica nosi do 20-40 sztuk jaj przez około 3-4 tygodni. Należy zadbać by w zbiorniku znajdowała się miękka woda, ponieważ w twardej krewetki nie będą się rozmnażać.
OPIS:
Krewetka o czerwono-białym karapaksie.   Odmiana "Crystal Red" została wyselekcjonowana z  Caridina serrata w 1996r. przez japońskiego hodowcę Hisagasu Suzuki. Kolor czerwony i biały są trwałe i występują w różnych konfiguracjach.
Najrzadziej występujące krewetki posiadają duży % koloru białego i są najbardziej poszukiwane przez hodowców („Red Bee, klasa SS, klasa SSS, Tiger, Halbmond, Hinomaru), osiągają też najwyższe ceny.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 20 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.
Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin i korzeni.
Występuje pod nazwami: Caridina Crystal Red, Caridina Red Bee

 

Klasy hodowlane krewetek

 


Fot. Robert Włodraczyk "BodzioRW"


Fot. Robert Kuba "Kjarkas"

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!