Caridina simoni simoni

POCHODZENIE:
Sri Lanka, Jawa, Sumatra, Filipiny, Fidżi oraz w Malezji
WIELKOŚĆ:
1,8-2cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
DYMORFIZM:
Samice są większe i masywniejsze od samców.
TEMPERATURA:
28-30*C to temperatura występująca w naturze.  W akwariach można zastosować niższą temperaturę
WODA:
pH 6,5-7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Zalecana jest silna filtracja wody.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 20-30 sztuk dużych jaj przez około 3 tygodni. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-4 miesiącach. Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny.
OPIS:
Przezroczysta, czasami wykazuje słabe zabarwienie, od złocistego do jasnobrązowego.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 10 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika. Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin i korzeni.Fot. Kai A.Quante

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!