Neocaridina cf. zhangjiajiensis "White Pearl"

POCHODZENIE:
Azja
WIELKOŚĆ:
2-2,5cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku. Można ją bez problemu łączyć z innymi krewetkami karłowatymi.
DYMORFIZM:
Samice są większe i masywniejsze od samców.
TEMPERATURA:
20-28*C
WODA:
pH 6,5-7. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Zalecana jest silna filtracja wody.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę. Co jakiś czas można wzbogacić dietę o drobne mrożonki (oczliki)
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 40 sztuk jaj przez około 3-4 tygodnie. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-6 miesiącach. Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny.
OPIS:
Przezroczysta, bez dodatkowych zabarwień. Posiada czarne oczy. Jaja tych krewetek również są białe.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 10 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika. Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin i korzeni. Zalecane są dekoracje o małych rozmiarach. Właśnie na takich krewetki prezentują się najlepiej.


Fot. GNU Licence

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!