Neocaridina cf. heteropoda (var. Red Cherry, Fire Red, inne)

POCHODZENIE:
Forma dzika pochodzi z Chin i północnego Wietnamu. Odmiana barwna z Taiwanu
WIELKOŚĆ:
2-3cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
DYMORFIZM:
Samice są większe i masywniejsze od samców.  Samice są silniej wybarwione, szczególnie gdy noszą jaja.
TEMPERATURA:
25-30*C
WODA:
6,8 - 7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana.  Zalecana jest silna filtracja wody.  Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody jak również duży zakres temperatur.  Dlatego zalecana jest dla początkujących akwarystów.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.  Chętnie przyjmuje też mrożone pokarmy  zwierzęce (cyklop, artemia).  Do jej przysmaków należą banany. Należy jednak pamiętać aby usunąć niezjedzone resztki bananów, ponieważ mogą zanieczyścić wodę.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 30-50 sztuk jaj przez około 3-4 tygodnie. Jaja u niektórych egzemplarzy mogą być w kolorze pomarańczowym, a u innych w koorze zielonym. Wyklute młode mają wielkość około 2mm i odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. Młode po wykluciu nie są wybarwione. Dopiero z czasem nabierają czerwonej barwy. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-4 miesiącach.
OPIS:
W zależności od formy hodowlanej posiada wzór marmurkowy lub jednolitą czerwoną barwę. Odmiana Fire Red jest bardzo intensywnie wybarwiona.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 20 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.
Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin i korzeni.

Odmiany barwne:
Red Cherry - czerwona, półprzeźroczysta krewetka, wyselekcjonowano tą odmianę poprzez wybieranie osobników z większą ilością czerwonego pigmentu (Neocaridina heteropoda var. red "Red Cherry/Red Fire").

Fire Red - krewetka nie posiadająca scalonego pigmentu, jej ubarwienie nie jest całkowicie czerwone, posiada nieprzeźroczyste plamki lub pasy pigmentu.
Sakura - krewetka posiadająca scalony pigment, jest całkowicie nieprzeźroczysta. U samicy tej klasy nie widać siodełka z powodu nieprześwitującego pancerza.

Red Cherry może odbarwić się też na inne kolory tak jak niebieski  (Neocaridina heteropoda var. blue "Blue Fire"),fioletowy (Neocaridina heteropoda var. purple "Purple Fire"), pomarańczowe (Neocaridina heteropoda var. orange "Orange Fire") oraz czarny (Neocaridina heteropoda var. black "Black Fire”), żółty (Neocaridina heteropoda var. black "Yellow Fire”), zielony (Neocaridina heteropoda var. black "Green Fire”), biały - krewetki z występującym brakiem pigmentu (Neocaridina heteropoda var. black "White Pearl”)

 


Neocaridina heteropoda var. red (Red Cherry)
Fot. Bartłomiej Chećko "bchecko"


Neocaridina heteropoda var. red (Red Cherry)
Fot. Sławomir Flaga "Slawekmt"


Neocaridina heteropoda var. Yellow
Fot. shrimp-tank.com


Neocaridina heteropoda var. Fire Red


Neocaridina heteropoda var. Orange Sakura
Fot. Andreas Werth


Neocaridina heteropoda var. Blue Pearl
Fot. aquabotanic.com


Neocaridina heteropoda var. White Pearl
Fot. aquabotanic.com

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!