Neocaridina palmata

POCHODZENIE:
Chiny
WIELKOŚĆ:
2,5cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samice są  masywniejsze od samców.  Samice są silniej wybarwione, szczególnie gdy noszą jaja.
TEMPERATURA:
25-28*C. Krewetka źle znosi wysokie temperatury
WODA:
6,8 - 7. Woda miękka do twardej jest tolerowana.  Zalecana jest silna filtracja wody.  Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.  
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 30-40 sztuk jaj przez około 3-4 tygodni.  Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-4 miesiącach.
OPIS:
Krewetki  o przeźroczystym pancerzuku spod którego prześwitują pomarańczowe „mandarynki”. Stąd też wdzięczna nazwa krewetki. Nie do końca znane jest niezwykłe ubarwienie krewetek. Najprawdopodobniej pomarańczowe odbarwienia siodełka wywołuje nie pasożytniczy grzyb.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 20 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.

Występuje pod nazwami: Neocaridina palmata "Redback shrimp",  Neocaridina palmata "Nectarine shrimp"

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!