Pangio myersi - Cierniooczek Myersa

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia - dorzecze Mekongu i południowo-wschodnia Tajlandia
WIELKOŚĆ:
10cm 
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Nadaje się do każdego zbiornika z niewielkimi, nieagresywnymi rybami.  Najbardziej aktywna nocą.
DYMORFIZM:
Nie określony.
TEMPERATURA:
24-26ºC
WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda miękka do średnio twardej 6-12ºdGH. Woda powinna być raz w tygodniu podmieniana w ilości około 30% objętości zbiornika.
POKARM:
Wszystkożerny. Pokarm powinien być jednak bardzo drobny ze względu na niewielki otwór gębowy ryby. Pokarm pobierany z dna.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozradzany w akwarium Samica składa około 100 ziaren ikry podczas jednorazowego aktu. Tarło z reguły trwa do kilku godzin podczas którego może być złożone nawet 1000 ziaren ikry. Jest ona przylepiana do roślin, korzeni i innych dekoracji. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Młode posiadają zewnętrzne skrzela. Należy karmić i nicieniami mikro i pierwotniakami. Po podrośnięciu można przejść na larwy solowca.
OPIS:
Wymaga zbiornika o pojemności najmniej 100 litrów. Podłoże z bardzo drobnego żwiru lub piasku w którym ryby będą mogły się zakopywać. Dekoracje z korzeni i kamieni, łupin orzecha i kawałków drewna. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty roślinnością.


Fot.seriouslyfish.com

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!