Heteropneustes fossilis

POCHODZENIE:
Południowa Azja: Pakistan, Iran, Cejlon, Birma, Tajlandia
WIELKOŚĆ:
do 70cm  w naturze. W warunkach akwariowych osiąga zwykle około 30cm długości. Choć oczywiście w dużych zbiornikach zdarzają się większe egzemplarze.
DYMORFIZM:
Samce są nieznacznie smuklejsze od samic. 
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna. Należy trzymać jedynie z innymi dużymi rybami. Egzemplarze wyrośnięte najlepiej nadają się do dużych jednogatunkowych zbiorników. Aktywny wieczorem. W ciągu dnia zwykle ukrywa się w kryjówkach.
TEMPERATURA:
20-25°C
WODA:
Twardość poniżej 15ºdGH. Z uwagi na dość szybką przemianę materii ryb filtracja powinna być bardzo intensywna. Wymaga dość częstych i obfitych podmian wody: minimum 20% objętości zbiornika raz w tygodniu.
POKARM:
Wszystkożerna i bardzo żarłoczna. Jako pokarm służy mięso ryb, żywe ryby, padlin, dżdżownice, rosówki, rureczniki, ochotka. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci pałeczek i tabletek. Powinny one jednak stanowić uzupełnienie jedynie diety.
ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w warunkach akwariowych.
OPIS:
Wymaga akwarium o pojemności minimum 200 litrów. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ ryby bez problemu potrafią "wypełznąć" z nieszczelnie przykrytego akwarium. Wiąże się do oczywiście z ich śmiercią. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione np. za pomocą pływających roślin po powierzchni. Można też zastosować słabsze oświetlenie. W zbyt ostrym świetle ryby źle się czują. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Dekoracje  postaci gładkich kamieni, korzeni, kawałków drewna oraz glinianych rurek służących za kryjówki. Promienie płetw piersiowych posiadają ostre kolce które złączone są z gruczołami produkującymi bardzo silną truciznę. Ukłucie wiąże się z powstaniem bardzo bolesnych i trudno gojących się ran, po których zwykle zostają blizny.

 


Fot. BioLib

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!