Nie kupuj żywych karpi - kampania społeczna 2013r.

Klub Gaja jak co roku rozpoczyna kampanię przeciw kupowaniu żywych karpi przed Świętami. A niestety co roku mamy do czynienia z niehumanitarnym traktowaniu karpi w sklepach oraz przez klientów. Klub Gaja kolejny rok prowadzi kampanię przeciwko temu procederowi.

Klienci decydują, jak kupują karpie
Szacuje się, że w tym roku na karpie Polacy wydadzą 200 mln złotych. To klienci decydują o tym, w jakiej formie chcą kupić rybę. Do wyboru mają też płaty z karpia.
– Naszym zdaniem wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie sprzedaży detalicznej żywych ryb są optymalne – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD). Sieci handlowe skupione w POHiD i sprzedające żywe karpie po raz kolejny zadeklarowały przestrzeganie wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii mających zapewnić odpowiednie, humanitarne, traktowanie żywych ryb, zgodne z etyką i prawem o ochronie zwierząt. Sieć Biedronka, zapowiedziała, że nie będzie sprzedawać żywych ryb i deklaruje, że wymaga od dostawców humanitarnego traktowania ryb przy uboju.

Źródło: www.biznes.newseria.pl

Aktualne wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postępowania z żywymi rybami w sprzedaży detalicznej szczegółowo wymieniają zasady uśmiercania ryb w punktach sprzedaży detalicznej. Musi ono odbywać się w miejscu wydzielonym zapobiegającym udziałowi osób postronnych. Osoby wykonujące tę czynność muszą mieć wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe lub 3-letnie doświadczenie przy hodowli lub uboju ryb.
Polecana jest sprzedaż ryb po uprzednim ich uśmierceniu. W razie sprzedaży żywych ryb, sposób ich pakowania musi uwzględniać dobrostan zwierząt oraz wykluczać narażanie ich na niepotrzebne cierpienie.

Czytaj: Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postępowania z żywymi rybami w sprzedaży detalicznej

Życzą sobie karpie w wodzie:
Powodzenia, szczęścia co dzień.

By się pławić w rybim niebie,
a nie w wannie, albo w zlewie.

Żeby ludziom wybić z głowy
tłok w akwariach, ścisk foliowy.

I jak ginąć, to bez męki,
zwłaszcza jeśli z ludzkiej ręki.

Lecz gdy przeżyć się nie uda,
polskie karpie wierzą w cuda,
życząc sobie w płatach świeżych
dotrwać w chłodzie do wieczerzy.

Julia Pietrucha

 

 

Kupując karpie z lodu, ryby mrożone lub w płatach, ograniczysz niepotrzebne cierpienie tych zwierząt.
Wybierając karpie z polskich hodowli wesprzesz lokalnych producentów.
Proponując taką formę zakupu karpia znajomym i krewnym, możesz skutecznie promować edukację ekokonsumencką.
Nie zabijaj ryb samodzielnie w domu – to podwójny stres: dla nich, dla Ciebie i Twojej rodziny; nie przekazuj tego zwyczaju najmłodszym.
Nie zgadzaj się na pakowanie żywych ryb w folię (bez wody duszą się i giną w męczarniach), na publiczne zabijanie ryb (powinno się ono odbywać poza wzrokiem klientów, przez osoby do tego przeszkolone), na przetrzymywanie i upychanie ryb w zbyt małych pojemnikach (rybom powinno się zapewnić odpowiednie warunki).
Interweniuj wykorzystując odpowiedzialne służby. O przypadku łamania praw zwierząt możesz zawiadomić pisemnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii, policję, straż miejską lub Państwową Inspekcję Handlową
Jeśli jesteś handlowcem nie ignoruj uwag konsumentów odnośnie warunków i sposobów sprzedaży karpi – bądź nowoczesny i otwarty!
Jeśli jesteś nauczycielem zainteresuj tematem swoich uczniów, aby od najmłodszych lat kształtować wśród nich pozytywne postawy wobec zwierząt. Dzieci mogą mieć także wpływ na decyzje konsumenckie swoich rodziców.

Masz wpływ na sposób sprzedaży i transportu karpi, możesz zmniejszyć cierpienie i stres ryb.

 

Czytaj więcej

W artykule wykorzystano materiały ze strony kampanii "Jeszcze Żywy Karp" Zobacz więcej na stronie

 

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!