Lamontichthys filamentosus

POCHODZENIE:
Wody Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Peru
WIELKOŚĆ:
16cm 
ZACHOWANIE:
Spokojny i łagodny gatunek. Najlepiej trzymać z innymi zbrojnikami o łagodnym usposobieniu.
DYMORFIZM:
Samce mają inny kształt wyrostków w okolicy narządów płciowych. Do zauważenia dla wprawnych hodowców.
TEMPERATURA:
22-26ºC
WODA:
Woda miękka do średnio twardej do 16ºdGH ; pH 6,0-7,5 woda o odczynie od kwaśnego do lekko zasadowego. Wymaga wydajnej filtracji oraz podmian w ilości około 30% objętości raz w tygodniu.
POKARM:
Gatunek dość trudny do wykarmienia. W naturze ryby żerują w wartkim nurcie, ale w miejscach gdzie tafla wody posiada gładkie i nieruchomą powierzchnię. Należy zatem tak ustawić prąd ody z filtrów aby nie powodował ruchu tafli wody. Można też część przypowierzchniową obłożyć dekoracjami, tak by chroniły część tafli. W tym miejscu w akwarium należy podawać rybom pokarm. W naturze ryby odżywiają się resztkami roślin, glonami, padliną zwierząt wodnych. W warunkach akwariowych należy karmić wysokiej jakości pokarmami sztucznymi w tabletkach oraz sprawdzać które z nich przypadną do gustu rybom. Po selekcji należy karmić najchętniej pobieranymi pokarmami. W diecie ryb nie powinno zabraknąć naturalnych pokarmów roślinnych tj. groszek, cukinia, ogórek, sałata, marchewka.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w warunkach akwariowych. Egzemplarze w handlu pochodzą najczęściej z odłowu. Samica składa 40-50 ziaren ikry które są przyklejane do szyby, kamieni, korzeni oraz w grotach. Po około 8 dniach następuje wylęg. Młode mają około 12mm długości.
OPIS:
Wymaga obszernego zbiornika o pojemności minimum 240 litrów. W akwarium należy stworzyć duży prąd wody który będzie stymulował ich naturalne środowisko. Podłoże powinno być żwirowate, dekoracje z korzeni, kamieni, kawałków drewna, lignitów oraz grot. Oświetlenie średnie do silnego. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością, najlepiej "trawiastymi" gatunkami.

 


Fot. Mark Smith


Fot. Janne Ekström


Fot. Christopher Low


Fot. Norman Behr

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!