Otocinclus affinis

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa - Brazylia
WIELKOŚĆ:
3,5cm 
ZACHOWANIE:
Ryba stadna, spokojna i łagodna. Nie sprawia konfliktów w akwarium, a wręcz ignoruje obecność innych ryb w zbiorniku. Najlepiej czuje się w stadzie 6-8 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze. Samice posiadają bardziej zaokrąglony kształt w części brzusznej.
TEMPERATURA:
20-22ºC
WODA:
pH 6,0 - 7,5 ; pH 6,0-7,5 ; twardość na poziomie 4-16°dGH. Ryba dość odporna na zmieniające się warunki w akwarium, dlatego nadaje się nawet dla początkujących akwarystów.
POKARM:
Roślinny. Ryba żywiąca się głównie glonami zeskrobywanymi z dekoracji i szyb akwarium. Zbierając glony w roślin nie niszczą ich. Bez problemów przyjmują tabletki dla zbrojników na na bazie spiruliny. Chętnie też zjada marchew, brokuły, obgotowany lekko kalafior, ogórek, cukinię, kalarepę, sałątę i ogórki zielone.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w akwarium. Często pojawienie się młodych w akwarium ogólnym jest dziełem przypadku. Ikra składana jest na liściach w ilości 30-50 sztuk. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Młode należy początkowo karmić larwami solowca, a dopiero po pewnym czasie przechodzi się na karmę roślinną.
OPIS:
Akwarium o pojemności minimum 25 litrów. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna i łupin orzecha kokosowego.

Synonimy: Otocinclus vittatus, Otocinclus affinis

 


Fot. plantedtank.net

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!