Loricaria aurea

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Czyste, szybko płynące wody rzek :Magdalena, San Jorge i Cesar River (Kolumbia).
WIELKOŚĆ:
Około 30 cm. W akwariach na ogół osiąga nieco mniejsze rozmiary.
ZACHOWANIE:
Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Są to ryby spokojne. Poruszają się bardzo majestatycznie, lecz nie tolerują zbyt agresywnych towarzyszy w akwarium. Lubią przesiadywać na korzeniach, kamieniach, a także roślinach bezpośrednio pod wylotem filtra.
DYMORFIZM:
Samce wokół pyszczka posiadają wyraźną szczecinę oraz mają bardziej smukła budowę ciała od samic
TEMPERATURA:
24-26°C
WODA:
Ph: 6,4-7,4 ; Gh: 6-14. Zalecana silna filtracja wody
POKARM:
Jest to typowy zbrojnik roślinożerny. W diecie powinny przeważać pokarmy tabletkowane na bazie spiruliny, a także świeże warzywa m.in. cukinia, ogórek czy szpinak. W ramach uzupełnienia diety można podawać pokarm mięsny np. solowca, cyklopa czy kryl. Dodatek do diety aspektów mięsnych jest szczególnie ważny jako stymulant tarła oraz w przypadku wzrostu narybku.
ROZMNAŻANIE:
Aby zachęcić ryby do tarła wskazane jest podmienienie około 20% wody i obniżenie jej temperatury do około 22°C. Następnie należy temperaturę wody stopniowo podnosić średnio o 1°C co dwa dni aż osiągnie wartość 26-27°C. Z reguły 5-6 dni po podmianie wody i podniesieniu temperatury następuje tarło. Do tarła dochodzi w przeróżnych miejscach m.in. na szybach akwarium, roślinach czy sprzęcie wewnątrz zbiornika. Tarło poprzedza około godzinny taniec samca z samicą (czasami 2-3). Po tym okresie oraz wyczyszczeniu wyznaczonego miejsca ryby podchodzą do tarła. Proces składania ikry trwa około 2 godzin, po których opieką nad jajami zajmuje się samiec. Po około 6-7 dniach wykluwają się młode, które należy zacząć karmić po ówczesnej absorpcji woreczka żółtkowego, czyli po kolejnych 3-4 dniach. Młode sturisomy są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów wody oraz jakość pokarmu. Do prawidłowego wzrostu wymagają dodatku pokarmu mięsnego.
OPIS:
Zbiornik dla Sturisom powinien mieć dno o minimalnej powierzchni 100x40cm (preferowane większe). W akwarium powinny znaleźć się liczne korzenie o różnej twardości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ryb zbrojnikowatych. Jak wszystkie zbrojniki sturismom należy zapewnić piasek oraz starać się unikać innego ostrego podłoża, które mogłoby pokaleczyć delikatne brzuchy sturisom.. Sturisomy aureum to jedne z najciekawszych zbrojników ogólnie dostępnych na rynku. Swoim sposobem pływania przypominają startujące samoloty. Jest to zbrojnik nazywany potocznie królem przedniej szyby z racji wielkich upodobań do przesiadywania na szybach oraz możliwości podziwiania jego urody. Zdecydowanie jeden z ciekawszych zbrojników na początek przygody z rodziną loricariidae.
SYNONIMY:
Sturisoma aureum, Loricaria aurea, Sturisoma złocista


Dorosły egzemplarz


Samiec i samica widziane od strony brzusznej


Narybek zbrojników

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!