Strurisoma aureum

POCHODZENIE:
Górskie potoki Ameryki Południowej - Kolumbia
WIELKOŚĆ:
22-25cm
ZACHOWANIE:
Żywa, zgodna ryba, aktywna w ciągu dnia.
DYMORFIZM:
W okresie młodocianym rozróżnienie płci niemożliwe. Po osiągnięciu dojrzałości u samców pojawiają się przy pysku wyrostki. Samice okolice pyska mają gładkie.
TEMPERATURA:
22-28*C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Wymaga częstej podmiany wody, ponieważ jest wrażliwa na produkty przemiany materii.
POKARM:
Roślinny, najlepiej na bazie spruliny,
ROZMNAŻANIE:
Najlepiej przenieść ryby do oddzielnego akwarium tarliskowego i obficie karmić. Wystrój zbiornika z korzeni i kamieni. Ikra składana jest na płaskich powierzchniach tj.szyby, liście, kamienie, uprzednio oczyszczonych przez samca. Ikra składana w ilości około 100 ziaren, jest w kilku partiach. Wylęg następuje po około tygodniu. Przez ten czas samiec opiekuje się ikrą. Ponieważ osłonki ikry są dość twarde, samiec obraca w pysku każde z ziaren dopóki nie uszkodzi twardej przeszkody i rybki się nie wyklują. Młode przyczepiają się do ścianek akwarium. Po 2 dniach zaczynają poszukiwanie pokarmu. Należy karmić pylistym pokarmem roślinnym na bazie spiruliny.
OPIS:
Zbiornik dla ryb powienien mieć długość najmniej 100cm. Podłoże żwirowate w ciemnym odcieniu Dekoracje z kamieni i dużych korzeni. Zalecana obsada roślinami o szerokich liściach.

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!