Artemia (solowiec)

Artemia jest jednym z podstawowych i bardziej uniwersalnych pokarmów. Przede wszystkim używa się jej stadiów młodocianych do wykarmienia narybku. Natomiast postacie dorosłe znajdują zastosowanie jako pożywienie nieco większych ryb.

Artemia to rodzaj skorupiaków z gromady skrzelonogów. Gatunki z tego rodzaju określane są czasami nazwą solowiec, choć nazwa ta dotyczy gatunku Artemia salin

Larwy artemii to cenny pokarm dla ryb, szczególnie dla świeżo wylęgniętego z ikry narybku. Stanowi jeden z najlepszych pokarmów dla młodych ryb ze względu na małe rozmiary, doskonałą strawialność oraz bezpieczeństwo w jego stosowaniu,
Naupilusy artemii (larwy) zawierają około 42% biała, 20% tłuszczy i około 23% węglowodanów. Taka zawartość kaloryczna oraz energetyczna sprawia, że narybek karmiony larwami solowca rośnie zdecydowanie szybciej w porównaniu do narybku karmionego pokarmami sztucznymi.

W warunkach domowych mozliwe jest proste wyhodowaie larw. W tym celu potrzebne są:

  • szklany pojemnij o pojemności 1-2 litra (może być słoik)
  • jaja solowca (np. gotowe, suszone)
  • sól niejodowaną (na rynku można bez problemó zakupić specjalną sól do hodowli artemii)
  • pompka napowietrzająca z kostką

Do pojemnika należy wlać 1 litr wody o temperaturze pokojowej. Do wody należy dodać 15-20g soli oraz wymieszać wodę do całkowitego rozpuszczenia się soli. Do tak przygotowanej wody należy wsypać 1-3g suszonych jaj solowca. Roztwór soli z jajami musi być napowietrzany za pomocą pompki z kostką.

Temperatura wody w pojemniku służącego do wylęgu powinna być stała. Jedną z metod jest umieszczenie słoika bezpośrednio na powierzchni akwarium, gdzie woda akwariowa będzie ogrzewała słoik i utrzymywała odpowiednią temperaturę.

Po około 24 godzinach otrzymujemy z hodowli świeży wylęg larw.
Wyłączamy wtedy napowietrzanie oraz zbieramy wyklute larwy. Przed podaniem należy wypłukać je delikatnie pod bierzącą wodą na siatce o drobnych oczkach. Larwy po wpuszczeniu do akwarium z narybkiem żyją około osiem gdzini stanowią doskonały, żywy pokarm.

Uwagi praktyczne odnośnie hodowli:

  • w 1 gramie suszonych jaj znajduje się około 250 000 jak artemii
  • jeśli decydujemy sie na umieszczenie hodowli w akwarium ogólnum warto przymocować słoik przyssawkami lub gumką
  • powierzchnię słoika waro zabezpieczyć gazą tak by słona woda nie dostała się do akwarium lub nie uszkodziła mebla na któym znajduje sie hodowla
  • zbyt silne napowietrzanie hodowli generuje powstawanie piany, któa powoduje mniejszy % wylęgania się larw. W tym celu najlepiej jest zastosować zatem kostki napowietrzające generujące drobne pęcherzyki powietrza
  • niewyklute jaja należy usunąć przed podaniem narybkowi, ponieważ mogą spowodować problemy z trawieniem

Na rynku dostępne są też specjalne zestawy do hodowli artemii. Składają się one z pojamnike zwężąjącego się ku dołowi z zaworem. Taki kształt umożliwia spuszczenie po wylęgu larw, ponieważ gromadzą się one na dnie naczynia. W zestawach jest też pojemnik oraz sitko do odcedzania larw oraz niezbędna pompka napowietrzająca.

 

JBL Artemio Set do hodowli artemii (solowca)

 

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!