Ochotka (czerwona larwa komara)

Czerwona larwa komara zwana ochotką jest bardzo popularnym pokarmem dla ryb mięsożernych. Żywe larwy należy przed podaniem dokładnie przepłukać pod bieżąca wodą i usunąć martwe egzemplarze.

Larwy ochoki mają zwykle 2-12mm długości i są w kolorze czerwonym. W naturze żyją w zamulponych wodach z ograniczoną obecnością tlenu w wodzie, zwykle w wodach o mulistym dnie.

Ponieważ ochotki pochodzą z miejsc o wysokim zanieczyszczeniu organicznym ważne jest aby każdorazowo przed karmieniem dokładnie larwy wypłukać. W tym cely żywą i mrożoną ochotkę najlepiej umieścić na siateczce o drobnych oczkach i wypłuka dokładnie pod bieżącą wodą.

Larwy ochotki jako pokarm dla ryb akwariowych mogą być w formie: żywej, mrożonej lub po liofilizacji.

Przechowywanie i karmienie:

  • Mrożoną ochotkę należy trzymać po prostu  zamrażarce. Sprzedawana jest zwykle w kostkach w podziale na porcje. Po wyjęciu porcji resztę larw w blistrze chowamy do zamrażalnika. Porcję należy wypłukać pod bieżącą wodą i dopiero po takim zabieku przeznaczać ją na karmienie.
  • Żywą ochotkę powino się codziennie wypłukać pod bieżącą wodą oraz zmienić tą w której jest przechowywana. Konieczne jest też usunięcie martwych egzemplarzy, które wypływają na powierzchnię. Żywą karmówkę najlepiej przechowywać w pojemniku (np. słoiku) w lodówce, co zagwarantuje jej dłuższą żywotność, a tym samym przydatność.
  • Liofilizowaną ochotkę można podawać bezpośrednio z pojemnika. Pokarm powienien być szczelnie zamknięty tak by uniknąć jego zawilgocenia.

 


Pokarmy mrożone w kostkach

 

 


Ochotka Liofilizowana

 


Żywa ochotka sprzedawana w woreczkach foliowych

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!