Tubifex (rurecznik)

 Tubifex to rodzaj skąposzczetów z rodziny rurecznikowatych (Tubificidae). Zamieszkują one wody klimatu umiarkowanego. Mają nitkowaty kszałt ciała, ubarwnione są w odcieniach czerwieni. 

 Zamieszkują muliste dna wód słodkowodnych, najczęściej spotkać je można w jeziorach. Rureczniki są bardzo odporne na zanieczyszczenia wód, dlatego przebywają najczęściej w takich właśnie wodach. Osiągają rozmiary 1-8cm długości.

W naturze żyją w koloniach składających się z dużej ilości osobników. Jeśli w jeziorze rurecznik występuje masowo, dno przybiera kolor ciemnej czerwieni. Rureczniki oddychają całą powierzchnią ciała, a w warunkach niedotlenienia wody hemoglobina w jego ciele umożliwia mu oddychanie.

Tubifex (rurecznik) jest bardzo popularnym pokarmem dla ryb mięsożernych ze względu na wysoką kaloryczność. Żywe larwy nalezy przed podaniem dokładnie przepłukać pod bieżąca wodą i usunąć martwe egzemplarze. Niestety rureczniki są bardzo często nosicielami chorób, które mogą doprowadzić do schorzeń układu pokarmowego ryb. Należy zatem stosować go w ograniczonym zakresie. Przechowywać należy w wodzie ze stałym przepływem np. w słoiku do którego kapie nieprzerwanie woda.

Rureczniki są znakomitymi nośnikami lekarstw i witamin. Po wymoczeniu do w roztworze witamin lub leków można je podawać rybom.

 

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!