Dżdżownice

Dżdżownice są bardzo treściwym i wysokokalorycznym pokarmem dla ryb akwariowych. Nadają się doskonale dla większych gatunków ryb mięsożernych. Nie należy podawać ich jednak zbyt często ponieważ częste karmienie tymi pierścienicami może doprowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznych ryb.

Dżdżownice należy przed podaniem zostawić na kilka dni w płatkach owsianych rozmoczonych na papkę w mleku. Pozwoli to na przeczyszczenie im przewodów pokarmowych.

 

W warunkach domowych hodowla dżdżownic jest bardzo prosta. Należy w tym celu zaopatrzyć się pojemnik wypełniony ziemią i ustawić go w zaciemnionym i chłodnym i wilgotnym miejscu (np. piwnicy). Należy zadbać ziemia w pojemniku nie była zbyt motka, ponieważ spowoduje to ucieczkę dżdżownic. Zbyt wysuszona gleba wpędzi zwierzęta w letarg i przestaną się one rozmnażać.

Dżdżownice są hermafrodytami. Narządy płciowe męskie i żeńskie znajdują się w przedniej części ciała. Niektóre gatunki przystosowane są do rozmnażania partenogenetycznego. Składanie jaj odbywa się w kokonach, które są koloru żółtego lub brązowego. W kokonie znajduje się od jednego do kilku jaj w zależności od gatunku.

Dżdżownice w hodowli należy oczywiście karmić. W naturze żywią się one obumarłymi szczątkami roślin i zwierząt. W domowej hodowli można jako pokarm zastosować  tj. parzoną owsiankę, moczoną bułkę lub chleb, gotowane jarzyny itp.

Dobrze prowadzona hodowla zapewni źródło dobrego i taniego pokarmu dla ryb.

 

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!