Giętkoząb cętkowany – Synodontis multipunctata

Synodontis multipunctata wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm. Wystrój typowy dla jeziora Tanganika. Podłoże z drobnego piasku lub zaokrąglonego żwiru. Dekoracje z kamieni i skał.

POCHODZENIE:
Gatunek jest endemiczny dla jeziora Tanganika.

WIELKOŚĆ:
15 cm

ZACHOWANIE:
Nie powinien być trzymany z żadną rybą tak małą, że może być uznana za pokarm, ale stanowi dobry dodatek do społeczności pielęgnic z jeziora Tanganika. Synodontis multipunctata najlepiej trzymać kilka egzemplarzy, ponieważ pojedyncze są bardzo płochliwe i nie dają się tak często oglądać w akwarium.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samice są grubsze niż samce. Samce mają również wyższą, bardziej spiczastą płetwę grzbietową.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 7.5-8.5. Powinna być wydajnie filtrowana i napowietrzana.

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywy jak i suchy jest chętnie przyjmowany. Ciekawe jest że Synodontis multipunctata potrafi pływać do góry brzuchem pobierając pokarm unoszący się na powierzchni.

ROZMNAŻANIE:
W przeciwieństwie do większości rodzajów, S. multipunctata jest w rzeczywistości hodowany dość często w akwariach i zapewnia fascynujący wgląd w unikalną strategię hodowlaną hodowcom ryb, którzy mają szczęście być świadkami tarła. Jest to jedna z niewielu ryb, o których wiadomo, że wykazują metodę rozmnażania znaną jako pasożytnictwo lęgowe. Sumy rozmnażają się w czasie tarła słoch “żywicieli” (pielęgnice afrykańskie) i podrzucają swoje jaja tak, by były wzięte przez samice pielęgnic do pyska. Młode sumy wykluwają się znacznie szybciej niż pielęgnice, a młode synodontisy szybko zjadają wszystkie jaja pielęgnic. Nieświadoma pielęgnica pilnuje następnie narybku, jakby należała do niego.

W akwariach można to osiągnąć stosunkowo łatwo. Najpierw należy założyć akwarium hodowlane, tak jakby w zbiorniku znajdowały się inne gatunki. Samiec będzie bacznie obserwował zachowanie pielęgnic, a gdy wykaże zachowanie lęgowe, zbierze samicę. dy tylko pielęgnice zaczną się tarło, sum wpadnie i złoży własne jaja i nasienie, często zjadając tyle jajek pielęgnic, ile tylko mogą. Może się to zdarzyć kilka razy, ponieważ samce pielęgnic zazwyczaj energicznie bronią miejsca tarła. Gdy pielęgnice zakończą swoje tarło, samica pielęgnic zbiera wszystkie jaja, łącznie z jajami suma, aby je wylęgać. W tym momencie dorosłego suma można usunąć. Jaja Synodontis multipunctata zazwyczaj wykluwają się w ciągu około 3 dni, a ich pierwszym pokarmem są jaja pielęgnic i każdy wczesny wylęg narybku pielęgnic. Następnie należy karmić go artemią i innymi, drobnymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego.

SYNONIMY:
Synodontis multipunctatus Boulenger, 1898

Synodontis multipunctata
Synodontis multipunctata