Macrobrachium rosenbergii

Macrobrachium rosenbergii to ogromne wręcz krewetki Dorastają do 25 cm długości. . Posiadają bardzo długie szczypce. Podstawowe kolory są ciemnozielone z różnymi jaśniejszymi odcieniami, czerwono-ceglaste i ciemno niebieskie oraz turkusowe od góry. W akwarium należy zapewnić im dużą ilość kryjówek w postaci kamieni i korzeni. Zbiornik powinien być obszerny – najlepiej powyżej 100 litrów. Dekoracje z korzeni i kamieni. Najlepiej zrezygnować z obsadzenia akwarium roślinami, ponieważ krewetki je zjedzą. W warunkach akwariowych żyją około 4 lat.

POCHODZENIE:
Indie

WIELKOŚĆ:
25 cm

ZACHOWANIE:
Aktywne krewetki również w ciągu dnia. Ze względu na swoją żarłoczność nie powinny być trzymane z mniejszymi rybami. Samce zaciekle walczą o terytorium, dlatego najlepiej trzymać w akwarium tylko jednego samca. Zalecane jest trzymanie jednego samca z kilkoma samicami.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce są ciemno niebieskie lub brązowe z czarnymi szczypcami i pomarańczowymi wąsami. Samice niepozorne.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
twardość dH 10-20 °, pH 7,0-7,5. Wymaga dobrej filtracji i napowietrzania wody,  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody jak również duży zakres temperatur.  Dlatego zalecana jest dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Krewetki wszystkożerne. W warunkach akwariowych konieczna jest również karma typowo mięsna jak mrożone pokarmy, mięso, małe ryby oraz pokarmy roślinne. W akwarium zjadają wszelkie rośliny, dlatego najlepiej z nich zrezygnować przy aranżacji zbiornika.

ROZMNAŻANIE:
Do rozmnażania niezbędna jest woda słona o zasoleniu 12-14 ppm. Larwy rozwijają się około 30 dni i są przezroczyste po urodzeniu. Do ich rozwoju niezbędna jest woda słona.

Macrobrachium rosenbergii
Macrobrachium rosenbergii