Jak stworzyć akwarium w stylu naturalnym?
W prasie w w internecie możemy obejrzeć pięknie wykonane akwaria w tzw stylu naturalnym. Jednak większość akwarystów zastanawia się jak takie cudo w swoim akwarium stworzyć. Odpowiadamy krok po kroku jak założyć i nawozić akwaria w stylu japońskim tak by osiągnąć pełen sukces.
Ponieważ jest wiele firm na rynku oferujące przeróżne nawozy postanowiliśmy nie skupiać się na dużej ich ilości, ale przedstawić przygotowanie podłoża i nawozów jednej firmy. Z uwagi na jakość oraz przystępną cenę produktów Ferka właśnie na nich zobrazujemy akwarium naturalne krok po kroku.
1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie szkła. Akwarium ustawiamy w wybranym miejscu. Najlepiej tam gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Zbiornik przecieramy mokrą szmatką, nie używamy do tego detergentów.
2. Kolejnym etapem jest rozsypanie na dnie substratu FERKA aquabase, tak aby przykrył on całe dno i utworzył kilkumilimetrową warstwę.
3. Następnym krokiem jest zasypanie FERKA aquabase podłożem organicznym lub warstwą żwiru, tak aby utworzyć kilku – kilkunastocentymetrową powłokę.
4. Podłoże organiczne jest gotowe od razu do użycia. Nie musi być płukane pod wodą w celu usunięciu nieczystości. Wysypujemy je bezpośrednio na substrat.
5. Po wsypaniu podłoża wyrównujemy je pędzelkiem lub szpatułką do nadania pożądanej grubości podłoża.
6. Podłożu na tym etapie nadajemy pierwszy kształt. W tym wypadku lewy-tylni róg akwarium ma najgrubszą warstwę. Aby akwarium prezentowało się jak najlepiej na przodzie zbiornika warstwa podłoża powinna być najcieńsza.
7. Podłoże po ułożeniu wyrównujemy za pomocą szpachelki lub innego płaskiego narzędzia. W tym wypadku został użyty po prostu twardy kawałek tektury.
8. Po tym zabiegu otrzymamy pożądany efekt pierwszego wyglądu naszego zbiornika.
9. Kiedy wyrównamy podłoże, możemy zabrać się za tworzenie suchej aranżacji z korzeni i kamieni, czyli tzw. hardscape. Przedstawiona kostka jest zaaranżowana w stylu Mizube, gdzie korzenie wystają ponad powierzchnię wody.
10. Są jeszcze dwa inne style aranżowania akwarium naturalnego. Iwagumi – aranżacja oparta głównie na kamieniach i ruyboku – kompozycja składająca się w przeważającej części z korzeni. (czyt. Akwaria w stylu naturalnym)
11. Teraz kiedy nasza sucha aranżacja jest już gotowa spryskujemy ją wodą, po to by lekkie granulki podłoża nie wypłynęły przy zalewaniu zbiornika wodą.
12. Zalewamy akwarium wodą do kilku centymetrowego poziomu, po to aby łatwo nam było sadzić rośliny. Wsadzanie roślin do nie zalanego podłoża powoduje przyklejanie się wilgotnych granulek soil’a do pęsety i utrudnia sadzenie.
13. Sadzimy rośliny. Pamiętajmy aby często zraszać rośliny znajdujące się ponad powierzchnią wody, ponieważ inaczej wyschną. Rośliny do podłoża najlepiej i najwygodniej jest sadzić za pomocą pencety. Umożliwia ona łatwe chwycenie małego kłącza i sprawne posadzenie.
14. Po obsadzeniu podłoża roślinami trawnikowymi możemy przejść do sadzenia większych gatunków roślin.
14. Kiedy akwarium jest już obsadzone, możemy napełnić je wodą. Jeśli zmierzaliśmy jeszcze obsadzić korzenie np. mchami powinniśmy zrobić to przed ułożeniem korzeniu na podłożu. Korzeń powinien zostać wcześniej obsadzony mchami. Nie można zapomnieć wtedy o częstym zraszaniu mchów przed zalaniem akwarium wodą. Pamiętajmy aby do filtra lub do kolumny wody dodać bakterie.
15. Teraz dozujemy do akwarium nawóz potasowy FERKA Balance K. Od tego momentu powinniśmy nawozić zgodnie z instrukcją nawożenia produktami FERKA, co pozwoli nam na hodowle naszych roślin w doskonałej kondycji.
Krok 1. Zakładamy akwarium z użyciem podłoża pod który wsypujemy Aquabase
Krok 2. Przez okres 3 tygodniu należy stosować tylko Ferka Balance K w dawkach codziennych
Krok 3. Jeśli akwarium działa prawidłowo możemy zacząć stosować Aquatilizer
Krok 4. Po około 6 tygodniach wraz ze zwiększającą się ilością roślin wzrasta też zapotrzebowanie na składniki odżywcze roślin. Ponieważ rośliny są po takim okresie w pełni ukorzenione możemy zacząć stosować kapsułki Stemma i Rosetta. Kapsuły wzbogacają podłoże o niezbędne mikro i makro elementy. Uwalniają się one stopniowo z kapsuł.
Krok 5. Po około 8 tygodniach kiedy flora bakteryjna w filtrze jest już w pełni rozwinięta kolumne wody zasilamy Balance N. Zawiera dobrze przyswajalny azot, który stymuluje wzrost roślin i zapewnia ich świetną kondycję.
Krok 6. jeżeli w akwarium oprócz gatunków szybko rosnących posiadamy znaczną ilość roślin typu anubiasy, mikrosoria, a posiadamy małą ilość zwierząt akwariowych, należy użyć dodatkowo Aquashade. preparat dostarczy fosfor jak również inne niezbędne składniki do kolumny wody.