Garbik zmienia osobowość

Pod wpływem ciepłej wody niektórym rybom zamieszkującym rafy koralowe zmienia się osobowość – informują australijscy badacze na łamach pisma “Proceedings of the Royal Society B”. Ich zdaniem ocieplenie klimatu może sprawić, że niektóre gatunki staną się bardziej agresywne.

Obserwacje zachowań dwóch gatunków garbika pływających w Wielkiej Rafie Koralowej u wybrzeży Australii po raz pierwszy wykazały, że wzrost temperatury dodaje rybom animuszu.

Garbik pasiasty

Jak zauważają badacze, rybki te dzielą się na bojaźliwe i te, które są z natury odważne i zuchwałe. Choć tak nieznaczny wzrost temperatury wody jak jeden czy dwa stopnie w przypadku jednych osobników może pozostać bez wpływu na zachowanie, w przypadku drugich może doprowadzić do zaskakującej transformacji. Rybki mogą stać się wówczas nawet do 30 razy bardziej agresywne.

Myśl, że ryby mają osobowość może na początku wydawać się dziwna, jednak to między innymi ona może mieć istotne znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób zwierzęta reagują na zmiany środowiska

– mówi jeden z autorów badań dr Peter Biro z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney.

Wahania temperatury mają większy wpływ na zachowanie poszczególnych osobników niż myśleliśmy. Musi być to wzięte pod uwagę w badaniach innych zwierząt ektotermicznych, zwłaszcza gadów i płazów” – dodaje dr Biro

Źródło: PAP – Nauka w Polsce