Jak spreparować korzeń do akwarium?
Korzenie w akwarium stanowią niewątpliwie piękną i co najważniejsze naturalną ozdobą akwarium. Jak należy je odpowiednio spreparować aby nie zaszkodziły zwierzętom w akwarium i cieszyły oko?
Najprostszym sposobem jest udanie się do sklepu i zakup spreparowanego korzenia. Mimo zapewnień sprzedawców, że korzeń nadaje się od razu do użycia powinno się go mimo wszystko odpowiednio przygotować.
Najpierw należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i wyczyścić twardą szczotką wielokrotnie płucząc. Jeśli mamy odpowiednie warunki korzeń powinno się wymoczyć aby mieć pewność, że nie będzie wypływał po włożeniu do akwarium. Jeśli korzeń wypływa powinno się do obciążyć np. kamieniem i moczyć do czasu aż będzie swobodnie tonął.
Następnym krokiem jest dokładne sparzenie korzenia wrzątkiem lub wygotowanie przez godzinę w czystej wodzie. Korzenie w czasie gotowania będą intensywnie barwić wodę. Nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to zjawisko naturalne.
Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy lub mamy problem ze znalezieniem odpowiedniej dekoracji do akwarium, możemy postarać się znaleźć korzeń samemu.
W tym celu najlepiej udać się na torfowisko lub nad czyste, górskie strumienie. Korzenie z dużych rzek, stawów i jezior nie nadają się do akwarium, ponieważ zanieczyszczenia wód mogły zbyt mocno wedrzeć się w korzeń i być niemożliwe do usunięcia.
Korzeń który znajdziemy nie może być żywy lub za świeży. Należy się upewnić, że drzewo z którego pochodzi jest od dawna martwe. Inaczej wydzielające się soki rośliny będą zanieczyszczać wodę.
Korzeń musi pochodzić z drzewa liściastego. Drzewa iglaste posiadają dużo żywicy i korzenie tego pochodzenia będą zanieczyszczać wodę w akwarium.
Musimy upewnić się, że znaleziony korzeń nie jest zgniły, jest twardy i pozbawiony pleśni.
Nie powinien kruszyć się pod naciskiem – będzie to świadczyło o zbytnim jego wysuszeniu.
Oczywiście powinien spełniać nasze wymagania estetyczne i rozmiarowe.
Preparowanie korzenia:
- Pierwszym etapem jest dokładne wyczyszczenie korzenia, umycie go i dokładne wyszczotkowanie.
- Korzeń moczymy kilka dni w wodzie. Jeśli po tym czasie wypływa powinno się go docisnąć aż bez problemu samoczynnie będzie opadał na dno.
- W przypadku kiedy korzeń barwi intensywnie wodę powinno się moczyć go dalej często wymieniając wodę w pojemnika w którym jest trzymany.
- Następnie korzeń należy wygotować w roztworze soli. Zalecane stężenie to ok. 1kg soli na 10 litrów wody. Czas gotowania to 2-3 godziny. Po tym zabiegu należy korzeń dokładnie wypłukać i moczyć w czystej, często wymienianej wodzie przez kilka dni. Jeśli nadal będzie barwił wodę należy ten proces wydłużyć.
- Tak spreparowany korzeń można z powodzeniem użyć w akwarium 🙂
Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.