Akwaria w stylu naturalnym

Akwaria w stylu naturalnym (japońskim) stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Aquadesignerzy potrafią stworzyć niezwykle piękne kompozycje z korzeni, kamieni oraz roślin. Efektowny wygląd zbiornika można uzyskać już w niewielkich zbiornikach o wymiarach 20x20x20cm czyli akwariach Nano.

Wiele z kompozycji prezentowanych na wystawach i konkursach przypominają np.: Las, górskie stoki, łąkę. 
Akwaria w stylu japońskim są też doskonałym miejscem do hodowli krewetek karłowatych oraz małych rybek które będą doskonale uzupełniać kompozycję. Stworzenie pięknej kompozycji wymaga oczywiście trochę wprawy, ale nawet małe akwarium w stylu naturalnym będzie niewątpliwą ozdobą każdego mieszkania lub biura. Zaletą małych zbiorników jest też fakt, że praktycznie każdy akwarysta znajdzie miejsce na akwarium w domu.

Prekursorem akwariów w stylu naturalnym jest japoński fotograf, a jednocześnie mistrz akwarystyki Takashi Amano.  Przyczynił się on do stworzenia pojęcia akwarium naturalnego. To właśnie dzięki niemu japońska sztuka ogrodnicza znalazła swoje zastosowanie w kompozycjach akwarystycznych. Takashi Amano jest obecnie jednym z największych autorytetów akwarystycznych, założycielem firmy akwarystycznej Aqua Design Amano oraz organizatorem corocznego konkursu akwarystycznego IAPLC (The International Aquatic Plants Layout Contest).

Warto dodać że akwaria japońskie zwane są też akwariami naturalnymi. Nie mają one jednak związku z naturalnymi biotopami np. rzeki Amazonki czy indyjskich strumieni. Nazewnictwo przyjęło się ponieważ zbiorniki mają imitować naturalne krajobrazy które w naturze występują.

Takashi Amano przy swoim zbiorniku

Pierwsze akwaria w stylu naturalnym pojawiły się ponad 25 lat temu i szybko upowszechniły się na świecie. Do Polski moda na akwaria japońskie dotarła kilkanaście lat temu i rośnie coraz bardziej. Polacy odnieśli już liczne sukcesy na tym polu, a rzesza polskich aquascaperów rośnie coraz szybciej. (Zobacz: najlepsze polskie akwaria IAPLC 2012)

W akwarystyce naturalnej można wyszczególnić obecnie cztery podstawowe style.

Iwagumi
Oznacza „sztukę układania kamieni”. Akwaria w tym stylu powinny posiadać jako dekoracje kamienie jednego rodzaju koniecznie w nieparzystej ilości. Typowe akwarium w stylu Iwagumi składa się z kompozycji złożonej z trzech kamienie które ułożone są pod różnym kątem. Najczęściej jest to centralnie usytuowany największy kamień oraz dwa po bokach ułożone pod innymi kątami. Powinny się również różnić wielkością i stanowić dodatek do kamienia głównego.  Jest to tak zwana Triada kamienna.
Kolejnym rodzajem kompozycji jest Budda. Ten rodzaj kompozycji polega na ułożeniu kamieni w kształt trójkąta, gdzie dwa duże kamienie znajdują się w podstawie, a trzeci kamień ustawiony jest na nich. Kompozycja kamienna ma tu nawiązywać do obrazu siedzącego buddy.
Oczywiście zasady te są często łamane przez akwarystów i kompozycje kamienne często wyglądają inaczej. Ma to jednak związek z ewolucją stylu i jest akceptowane.

Jako rośliny stosuje się tzw rośliny trawnikowe takie jak:

  • Glossostigma elatinoides
  • Echinodorus tenellus
  • Eleocharis parvulus
  • Hemianthus callitrihoides
  • Lilaeopsis mauritiana
  • Micranthemum micranthemoides


Natomiast rośliny wysokie stosuje się jako tło do kompozycji skalnej aby podkreślić wygląd ułożonych kamieni.

Ryuboku

Jest to najstarszy styl akwarystyki japońskiej. Polega on na finezyjnej kompozycji korzeni i kamieni. Ten styl daje nieograniczone możliwości, ponieważ akwaria ryboku najczęściej prezentują kompozycje przedstawiające podwodne pejzaże: lasy, góry itp. Najwięksi fani tego stylu zakładają akwaria na podstawie zdjęć lasów z dzikich ostępów, tak jak robił to właśnie Takashi Amano.
W stylu Ryboku najczęściej stosuje się obsadzenie gęsto akwarium korzeniami pozostawiając puste miejsce . Kawałki drewna i korzenie najlepiej jest dodatkowo obsadzić mchami, Anubisami czy microsorium. Dno może być całkiem obsadzone roślinami trawnikowymi lub pozostawione bez obsady. Wszystko zależy od wyobraźni akwarysty.
Należy dodać że akwaria Ryuboku należą do najciekawszych i jednocześnie najbardziej zróżnicowanych. Zastosować można dowolne rośliny wysokie i niskie. To samo tyczy się zastosowania kamieni, korzeni, drewna. Stosując dekoracje trzeba jednak pamiętać aby zastosowane dekoracje nie wystawały poza akwarium.

Mizube
Ten styl to odmiana ryuboku. Dominują w nim przede wszystkim korzenie i duża ilość roślin. Styl ten zezwala na to by rośliny, korzenie, drewno i inne dekoracje wystawały poza akwarium. Można w nim stosować dowolnie dobrane komponenty, co pozwala na puszczenie wodzy fantazji. Akwaria w tym stylu mają zawsze charakter zbiorników otwartych z wystającymi korzeniami ponad taflę wody.
Stosuje się dowolne gatunki roślin jak w stylu ryuboku, podłoże może być zarówno ciemne jak i jasne.  Cechą tego stylu jest połączenie akwarystyki z odrobiną ogrodnictwa. Tu samo akwarium stanowi jakby podstawę do całej aranżacji, która wychodzi poza ramy szkła. Mimo że jest to styl w dużej mierze dowolny to stworzenie pieknej kompozycji, która będzie cieszyła oko, jest niezwykle trudny.

Ragwork
Jest to najnowszy styl aranżacji akwarystycznej i jest pewną odmianą Iwagumi. Ragwork oznacza styl mozaiki. Polega on na ułożeniu dużej ilości kamieni na wzór skalnej góry oraz obsadzenie jej „stoków” roślinami niskimi i mchami. Akwaryści w tym przypadku również mogą w zbiornikach odwzorowywać naturalne formacje górskie. Styl dość intensywnie ewoluuje i już pojawiły się aranżacje z dużej ilości kamieni oraz korzeni.

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.