Jak schłodzić wodę w akwarium?

Wiemy doskonale jak ogrzać wodę w naszych akwariach. Wystarczy do tego dobrej jakości grzałka np. z termostatem i przestajemy się praktycznie martwić o dostosowanie temperatury wody do potrzeb ryb i innych zwierząt. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy na dworze panuje upał 30-35°C, a zwierzęta znajdujące się domowym zbiorniku nie będą w stanie przetrzymać takich warunków?  Akwaryści znaleźli kilka sposobów na zmniejszenie temperatury wody w akwariach. Przedstawiamy kilka sposobów na obniżenie temperatury wody w gorące, letnie dni:

Nano Cool
Firma Aquael jest producentem doskonałych wentylatorów, przeznaczonych do akwariów o pojemności do 30 litrów.

Jest montowany na krawędzi szyby akwariowej tuż nad lustrem wody. W komplecie dołączony jest specjalny wieszak służący do instalowania urządzenia, można je też umieścić w uchwycie lampek AQUAEL serii DECOLIGHT (jest dopasowane kształtem do ramienia lampki). AQUAEL NANO-COOL wytwarza stały ruch powietrza powodując ruch lustra wody. Dzięki temu zwiększa się jej powierzchnia styku z powietrzem i obniża się jej temperatura. Urządzenie jest w stanie skutecznie zmniejszyć ciepłotę wody w małym akwarium nawet o kilka stopni Celsjusza, co najczęściej okazuje się w zupełności wystarczające do utrzymania optymalnych warunków dla zamieszkujących go zwierząt.

Wentylatory komputerowe

Wadą tego urządzenia jest przeznaczenie tylko do mniejszych zbiorników. Jednak dla posiadaczy krewetkariów lub Nano-akwariów morskich w pełni wystarczający.
Alternatywą dla gotowego urządzenia jest zamontowanie jednego lub więcej wentylatorów komputerowych  w pokrywie akwariowej.  Potrzebne do tego są: pokrywa, wentylator(y), zasilacz 12V z kablem zasilającym, klej silikonowy lub śruby, lutownica oraz oczywiście zacięcie do majsterkowania. 


Po wybraniu miejsca w pokrywie za pomocą wiertarki należy wywiercić otwory przez które będzie zasysane powietrze z zewnątrz pokrywy. W pokrywach plastikowych łatwo jest dokonać tego zabiegu i otwory wentylacyjne wyglądają dość estetycznie. Od spodu pokrywy w wyznaczonym miejscu montujemy wentylator za pomocą śrub lub kleju. Klej jest polecany jeśli chcemy aby efekt był bardziej estetyczny.

Przykład nawierconych otworów wentylacyjnych w pokrywie akwariowej. Sam wentylator podłączamy do zasilacza.

Podmiana wody
Szybkim, ale dość pracochłonnym zabiegiem jest podmiana wody w akwarium. W przypadku nagle podwyższającej się temperatury możemy w ten sposób zbić ją o kilka stopni. Trzeba jednak pamiętać aby woda była odpowiednio spreparowana i przygotowana dla naszych mieszkańców. Nie należy stosować tej metody zbyt często, ponieważ w krótkim czasie chcąc schładzać regularnie wodę szybko wymienilibyśmy całą w naszym akwarium. Może to doprowadzić do zachwiania się równowagi biologicznej która jest tak ważna w każdym akwarium.

Wentylator pokojowy    
Jeśli na wyposażeniu naszego mieszkania mamy zwykły wentylator pokojowy, też może posłużyć do schłodzenia wody w akwarium. W tym celu należy otworzyć pokrywę akwarium, ustawić wyloty filtra na powierzchnię wody i skierować na nią strumień powietrza. Należy tu jednak dbać aby parująca woda była szybko uzupełniana, a w akwarium nie wzrosło stężenie produktów przemiany materii ryb. 

Mrożone butelki
Często stosowaną metodą jest wkładanie do akwarium butelek z zamrożoną wodą. Wystarczy po prostu zamrozić wodę w butelce i włożyć ją w upalny dzień do zbiornika. Oczywiście musimy monitorować na bieżąco temperaturę wody. 3 półtora litrowe butelki wystarczą aby zbić temperaturę nawet o 3 stopnie w akwarium o pojemności 120 litrów. Wadą tej metody jest czas który musi być do zamrożenia wody. Jest to jednak sposób bezinwazyjny i gwarantujący sukces.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.