Transport krewetek

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie krewetkami na Polskim rynku powstaje problem związany z bezpiecznym i humanitarnym przewozem tych małych  skorupiaków. Kilkunastogodzinny transport krewetek w różnych warunkach o różnych porach roku niosą za sobą wiele niebezpieczeństw, które mogą bezpośrednio wpłynąć na stan zdrowia naszych nowych podopiecznych.

Najlepszym możliwym sposobem odbioru krewetek jest oczywiście odbiór osobisty, ale i tutaj należy zachować pewne normy, aby zwierzaki czuły się jak najlepiej. Przed tym jak zaczniemy łowić krewetki, należałoby przygotować worek akwarystyczny (najlepiej o zaokrąglonych rogach), wyższe naczynie, do którego będziemy mogli włożyć worek oraz plastikowy/szklany kubek, którym nalejemy wody.

Pamiętajmy, że zanim napełnimy worek należy przepłukać kubek w wodzie akwariowej i dopiero po tej czynności nalać wodę (około 40% pojemności worka) do jego środka. Kolejnym krokiem będzie złapanie wybranej krewetki w siatkę. Siatek należy używać stosunkowo małych i o sztywniejszej siateczce, która nie będzie owijać się wokół krewetek. Idealna siatka do połowu krewetek moim zdaniem to produkt firmy Choice. Wyciągając krewetkę ponad lustro wody, powinniśmy stosunkowo szybko włożyć ją do worka zanurzając siateczkę, pozwolimy tym sposobem na swobodne wyjście krewetce, co znacznie zredukuje jej stres. Po wyłowieniu odpowiednich skorupiaków należałoby włożyć do środka worka kawałeczek nylonowej siatki (np. po owocach), co pozwoli krewetkom na „przytrzymanie się” podczas transportu. Przy krótkiej podróży można do tego celu użyć gałązek mchu lub liści dębu czy ketapangu. Zamykając worek staramy się „złapać” jak najwięcej powietrza i szczelnie go zamykamy. Wysyłając krewetki w dłuższą podróż, należy odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę. Do tego celu użyjemy podwójnych worków (wkładamy jeden worek w drugi), kartonowego pudełka i wypełniacza. Wypełniaczem może być gazeta, folia czy styropianowe kuleczki. Tak spakowana przesyłka jest odporna w znacznym stopniu na uszkodzenia mechaniczne jak i temperaturę.