Prętnik karłowaty na liście zagrożonych gatunków!

Mamy zaskakującą i zarazem smutną wiadomość dla miłośników akwarystyki. Niestety Prętnik karłowaty Trichogaster lalius (Hamilton, 1822) został wpisany na Czerwoną Listę gatunków zagrożonych wyginięciem, która jest tworzona przez IUNC…

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature) to międzynarodowa organizacja, która zajmuje sie ochroną przyrody. Została założona w 1948 roku w Szwajcarii.  W obecnej chwili organizacja IUCN skupia 83 państwa i ponad 1000 różnych agencji rządowych. Misja IUNC to wpływanie na społeczeństwa na całym świecie, aby te w sposób zrównoważony i ekologiczny korzystały z zasobów naturalnych naszej planety.

Jednym z zadań IUCN jest publikacja międzynarodowej czerwonej księgi zawierającej listę gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zajmuje się tym Komisja Gatunków Zagrożonych IUCN (IUCN Species Survival Commission – SCC).

Niestety bardzo popularna ryba w akwarystyce trafiła na czerwoną listę. W naturze gatunek ten jest występuje w Bangladeszu, Nepalu, Birmie, Indiach i Pakistanie. Jest szeroko rozpowszechniany i klasyfikowany jako “najmniejsza troska” na Czerwonej liście IUCN. Jednak fakt trafienia na listę tak powszechnie występującej ryby jest dość niepokojącym faktem.

Czżby za jakiś czas prętnik należał do “rarytasów akwarystycznych”, których w naturze już nie spotkamy?

Strona organizacji: https://www.iucn.org/

Prętnik karłowaty “Red neon”