Cymothoa exigua – pasożyt zamiast języka

Cymothoa exigua to pancerzowiec który osiąga długość 3-4cm. Jako młodociany osobnik dostaje się przez skrzela do jamy gębowej ryby i umiejscawia się na języku. Na przednich nogach znajdują się pazury, dzięki którym mocno utwierdza się w cele ryb i wysysa krew żywiciela.

 W czasie rośnięcia pasożyta coraz mniej krwi dostaje się do języka ryby, który finalnie zanika. W efekcie końcowym  to sam pasożyt przejmuje funkcję języka ryby i to w pełni funkcjonalnego.

W naturze jest to jedyny znany pasożyt, który zastępuje ( i to z powodzeniem) narząd swojego żywiciela. Cymothoa exigua występuje dość powszechnie od Zatoki Kalifornii, Nowej Zelandii do Ekwador. W roku 2005 znaleziono pasożyta nawet w Wielkiej Brytanii, co prowadzi do spekulacji że pasożyt poszerza swój obszar występowania.

Fot. Wikipedia
Fot. i.imgur.com
Fot. paddleguy.com

Pasożyt stał się nawet motywem w produkcjach filmowych. W 2012 roku powstał film „The Bay”, w którym mieszkańcy małego miasteczka zostali zakażeni przez pasożyta co doprowadzało do ich śmierci. Jednak w filmie Cymothoa exigua za sprawą zanieczyszczeń zatoki dorastały do dużych rozmiarów i rozwijały się w ludzkich ciałach.

Plakat filmowy