Całe tabu o Hypancistrus L46 Zebra

Zanim zacząłem zajmować się Hypancistrusam sp. L46 zebrą zacząłem przeglądać różne fora i portale w celu znalezienia jak największej ilości informacyjnej o tym gatunku by móc zacząć się nim zajmować i spróbować hodowli. Niestety gdziekolwiek wchodziłem czy to na jakiś portal lub forum to widniały i widnieją do dziś dnia inne dane a co gorsza tak rozbieżne ,że już sam straciłem wiarę że cokolwiek uzyskam z tej wiedzy.

Polskie strony www, fora, portale nawet te najbardziej znane zajmujące się zbrojnikami powinny się wstydzić wypisywania najgorszych wierutnych bzdur wyssanych z palca lub zaczerpniętych z dziwnych źródeł na których nie można polegać.
Małymi kroczkami zacząłem zbierać ziarnko do ziarnka szukając informacji na zagranicznych portalach oraz od hodowców mających styczność z tym gatunkiem. Ta wiedza była najbardziej pomocna i wiarygodna do stworzenia hodowli L46.
W dużej mierze pomocny był portal „planetcatfish” lecz i tam widnieją do dziś błędy między innymi takie jak wielkość osobników do 8cm co jest nieprawdą oraz parę mniejszych pomyłek o których nie warto wspominać.
Tak więc magiczne tabu o L46 od lat krążyło po necie a w tym artykule chciałbym je rozwiać by hodowcy, akwaryści mogli poznać wszystko o przepięknym zbrojniku zwanym zebrą.
Pragnę by ta wiedza przekonała wszystkich że ten gatunek można hodować oraz rozmnażać w naszych domowych akwariach bez obaw na upadki.

Na początek coś o występowaniu czyli informacje ogólne.
Zebra czyli omawiany Hypancistrus sp. L46 występuje w jednej rzece Rio Xingu w Brazylii.

Zbrojnik ten jest typowym przedstawicielem endemitów. Występuje w jednym miejscu na Ziemi i w jednej rzece. Niestety ta rzadkość występowania i unikatowość pociągnęła za sobą nałożenie na ten gatunek ochrony a co za tym idzie ograniczenie sprzedaży ryb z odłowu
oraz wyższej ceny zakupu.
Każdy egzemplarz sprowadzony z odłowu powinien posiadać CITES o legalności jego uzyskania. I tylko takie hodowle powinny mieć prawo do jego sprzedaży. Niestety rzeczywistość jest inna i wielu ludzi handluje rybami nielegalnie sprowadzanymi najczęściej przez Kolumbię za co powinni być karani ponieważ przez taką działalność niszczą naturalne środowisko i gatunek jaki tu opisuję. Mam nadzieję że kiedyś dojrzejemy do prawa które będzie wyciągać konsekwencję takiej działalności.

Wracając do tematu Rio Xingu to dość wartka rzeka o dobrze natlenionych wodach. Gro znawców zbrojników wypisuje na różnych portalach i forach że żyje on w czarnych wodach i tym podobne. Dementując plotkę L46 żyją w klarownych czystych dobrze natlenionych wodach Rio Xingu z lekką domieszką kwasów humusowych i huminowych.
Tu przedstawiam kilka obrazów (zapożyczonych z internetu) dla rzeki w jakim występuje omawiany przeze mnie gatunek zbrojnika.

Tak więc gdy obejrzycie fotografie będziecie mogli Państwo uświadomicie sobie w jakim środowisku żyje zbrojnik zebra a mit o trudnych do odtworzenia warunkach hodowlanych L46 został stworzony przez akwarystów którzy nie mieli i bladego pojęcia o jego hodowli lub opierali się na błędnych informacjach.
Tak więc wody Rio Xingu są dobrze natlenione i w miarę przejrzyste. Twardość ogólna wody w tej rzece zmienia się od źródeł do ujścia. W górnym nurcie wartość GH jest w przedziale
0-6 i wzrasta aż do 16-20 u ujścia.
Temperatura wody 24-28°C a pH 6,2-7,8.

Opis gatunku i dymorfizm płciowy.
Jak zawsze w takich wypadkach zacznę od budowy ciała.
L46 mają ubarwienie charakterystyczne dla tego gatunku nazywanego “Zebrą” przez biało-czarne pasy na całym ciele.

Ryby rosną całe życie i ta reguła obejmuję także L46. W hodowli mojego dobrego znajomego a nawet powiem przyjaciela Szota znajdują się dwa samce o długości ciała 12cm. Mają one około 10-12lat. Tak więc zebra rośnie większa niż podawane przez literaturę dane 8cm.
Osobiście posiadam dzikie ryby z odłowu w wieku 4lat mające wielkość od 7,4-8,5cm.

Dymorfizm płciowy:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. Czerń i biel jest wyrazista natomiast samice są bardziej matowe, powiedziałbym mlecznie ubarwione. Różnica w budowie zewnętrznej jest prawie nie rozróżnialna prócz koloru barw u osobników podrastających i dorosłych oraz budowie pyska. U osobników 5,5-6cm można już rozróżnić płeć patrząc na pysk który u samców jest bardziej kanciasty jak u większości Hypancistrusów. Samice dorosłe mają lepiej rozbudowany brzuszek i są bardziej korpulentne niż szczuplejsze, smukłe samce.
Błędy w seksowaniu tych zbrojników wynikają z prostej przyczyny: spłoszone ryby tracą barwę i stąd wynikają pomyłki. Nawet znawcy tego gatunku potrafią się pomylić i nie jest to pomyłka zamierzona.

Żywienie:
W tej części też rozczaruję większość czytelników tym iż też zbrojnik ten nie różni się od swoich krewniaków Hypancistrusów.
Podstawą diety jest dieta mięsna: artemia mrożona, cyclop, dafnia , mięso małży ,mięso ryb, jaja homara, kril, czerwony plankton. Dodatkiem diety jest odrobina spiruliny, szpinaku, marchwi, papryki lub groszku.
Taka zróżnicowana dieta plus witaminy do wody powinny zapewnić rybom długie i zdrowe życie w akwarium.
Hodowla:
Ryba ta zbytnio nie wymaga dużych akwariów a hodowlę tego zbrojnika można zacząć od nawet 50L. Wielkość zbiornika tak naprawdę zależy od akwarysty ale nadmienię że 50L wody wystarczy do rozmnażania.
Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32C. W akwarium musi być korzeń ponieważ wszystkie ale to wszystkie zbrojniki uzupełniają dietę zjadając korzenie. Chodzi tu głównie o celulozę co ułatwia oczyszczanie przewodu pokarmowego oraz ułatwia wchłanianie się pokarmu na kosmkach jelitowych.
Korzenie wydzielając tez naturalne kwasy huminowe i humusowe nazywane garbnikami wody przez akwarystów obniżają odczyn wody co wpływa korzystnie na warunki dla L46.
PH wody powinno być w granicach 6-6,8 a przynajmniej ja takie mam u siebie w akwariach a ryby mnożą się regularnie co 8 tygodni. Podmiany wody niestety stanowią wyzwanie dla akwarysty ponieważ nawet trzy razy w tygodniu trzeba sprzątnąć u zebr i dolać świeżej osmozy. Czystość to podstawa w utrzymaniu tego zbrojnika.
Przy hodowli pamiętajcie akwaryści na tlen. Prócz mocnego filtra należy w akwarium umieścić kostkę lub kilka kostek napowietrzających. Duża ilość tlenu przyspiesza rozkład substancji organicznych to raz a w temperaturze 28-32C tlenu w wodzie jest niewiele więc trzeba zadbać by go nie zabrakło.
Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową zebry osiągają między drugim a trzecim rokiem życia. Najmniejsze osobniki jakie złożyły mi ikrę miały 6-6,5cm. Samiec wpływa do groty do której wpuszcza samicę. Kopulacja najczęściej występuje po wymianie wody w akwarium w temperaturze 30-32C. Po tarle samiec wygania samicę i pilnuje ikry.

Wylęg młodych
Młode wylęgają się w 6-7 dniu od kopulacji. Po urodzeniu mają około 6-8mm i duży woreczek żółtkowy. Resorbują go przez prawie dwa tygodnie ponieważ w 13 dniużycia dopiero zaczynają przyjmować pierwszy pokarm mając wówczas 15-17mm

Moment przejścia młodych z odżywiania się pokarmem z woreczka żółtkowego na pokarm podawany przez akwarystę jest  bardzo newralgoczny. Jeśli młode nie zaczną pobierać pokarmu same w ciągu 48h zaczynają chudnąć i zdychać.
Pierwszym pokarmem jaki zalecam dla wylęgu jest cyklop, dafnia i artemia.
Młode prawidłowo odżywione w ciągu 4 miesięcy powinny osiągnąć wielkość 3-3,5cm.
Ryby jak widać szybko rosną w pierwszych momentach życia. Później wzrost wen zwalnia ponieważ ryby wielkość 5-5,5cm osiągają mając 8-12miesięcy.
Ryby 6-6,5cm mają około 1,5 roku do 2lat.

Mam nadzieję że informacje jakie przedstawiłem w tym artykule pomogą Państwu i zachęcą do hodowli tego pięknego zbrojnika jakim jest L46.

Autor: mgr inż. Ochrony Środowiska Aleksander Stefaniak
Właściciel sklepu zoologicznego Gruba Ryba Lublin oraz hodowli rzadkich zbrojników