Całe tabu o L400, czyli Hypancistrus sp. L400

To kolejny mój artykuł dotyczący tematu rzadkich zbrojników, które coraz częściej goszczą w naszych akwariach kupowane między innymi od szalonych hodowców takich jak ja. To bardzo budujące, gdy ludzie przychodzący do mnie do sklepu mówią, że zaraziłem ich zbrojnikami. W ostatnich kilku dniach właśnie takich kilkanaście osób trafiło do mnie i to nakręciło mnie do napisania kolejnego artykułu i odkrycia kolejnego tabu. Tym razem zajmiemy się Hypancistrusem sp. L400

Naturalnie występuje on w Brazylii i zamieszkuje jak bardzo kochaną przeze mnie rzekę Xingu. Dokładne występowanie naszego dzisiejszego bohatera to odcinek rzeki Xingu nieopodal Bela Monte. Miejsce to charakteryzuje się dużą ilością naturalnych spadków terenu a tym samym występowaniem na rzece wodospadów. Jest to ten słynny odcinek, który miał być zniszczony przez budowę tamy i ten gatunek, jak i wiele innych mogło ulec wymarciu. Tu pewnie stwierdzenie, dlaczego wymarciu? Ponieważ większość zbrojników to endemity. Występują one w jednym jedynym miejscu na świecie zamieszkując dany odcinek rzeki , dorzecze czy rozlewisko o niedotykanym ekosystemie, w którym wyewoluowały do obecnej formy.
Taką nietypową właśnie formą zbrojnika mięsnego jest L400.

Najbliższym jego krewniakiem jest również Hypancistrus sp L66 zamieszkujący również Xingu. Najprawdopodobniej L400 wyewoluował właśnie z tego gatunku, o czym świadczy wiele wspólnych cech, jak i również krzyżowanie się obu Hypancistrusów.

Według najlepszej literatury o zbrojnikach, czyli Planetcat fish.com L400 dorasta do 10 cm tu niestety muszę poprawić ową wiedzę, gdyż w akwariach 300-400L dorasta on do 15-16 cm zarówno dzikie zbrojniki których mam kilkanaście szt. jak i ich pierwsze pokolenie ,które w drugim roku życia ma już śmiało 10-11 cm.
Ubarwienie tego gatunku jest jak dla mnie bardzo charakterystyczne, gdyż na białym podkładzie widnieją czarno-siwe wzory i kropki. Szerokość pyska, głowy waha cię od 3-4,5 cm w zależności od wieku osobnika. Niestety nie mogę bliżej określić długości życia tych ryb, gdyż moje dzikie osobniki mają 5 lat i zdecydowanie mają się dobrze.

Hypancistrusy to mięsne zbrojniki tak więc L400 to gatunek, którego dieta w 90% składa się larw owadów chironomidae, czyli ochotkowatych, wioślarek, widłonogów itd. tylko 10% diety stanowi dla nich pokarm roślinny.
Woda powinna być natleniona, miękka o odczynie lekko kwaśnym 6,5-7,0 i temperaturze w przedziale 25-29*C.

Nie będę tu rozpisywać się o parametrach, gdyż każdy akwarysta ma testy i wie, jaką wodę posiada w akwarium.
Do hodowli tego zbrojnika potrzebne są większe baniaczki – 150-200L minimum. Jest świetnym towarzyszem paletek, dyskowców. Do rozmnażania najlepiej dobrać 5 osobników 2 samce i 3 samice, ale nie jest to reguła.

Do tarła podchodzą osobniki mające 11-13 cm i wiek około 2 lat. Samiec o grubym pierwszym promieniu płetwy piersiowej i dużych haczykowatych wyrostkach na nim okupuje sporą grotę. W odpowiednich warunkach i parametrach fizykochemicznych wody dochodzi do tarła. Wpuszcza on wówczas samicę która składa os 1-60 jaj w zależności od swojej wielkości. jaja są jak zwykle duże i posiadają około 4 mm. Z nich po 3 dniach wylęgają się młode, które przez kolejne 14 dni resorbują woreczek żółtkowy. Po tym okresie samiec wypuszcza młode, które zaczynają zerować na drobnym planktonie. W pierwszych miesiącach życia kolor młodych i ubarwienie totalnie nie podobne jest do osobników dorosłych. Są szare w delikatne plamki. Nawet osobniki 12 cm czasem miewają odmienny wzór na ciele, co mnie jako hodowcę fascynuje i osobiście selekcjonuję sobie najbardziej białe osobniki. One będą podstawą uzyskania kolejnych form barwnych tej odmiany zbrojnika.
Przy odpowiedniej diecie, warunkach po 3 miesiącach osiągają 3-3,5 cm

Polecam bardzo tego wesołego pięknego zbrojnika. Wychodzi on chętnie do żerowania i pokazuje się na akwariach. Polecam go hodowcom paletek i fanom zbrojników.

Autor: mgr inż. Ochrony Środowiska Aleksander Stefaniak
Właściciel sklepu zoologicznego Gruba Ryba Lublin oraz hodowli rzadkich zbrojników.