Nowoczesne Akwarium – recenzja książki

Na rynku pojawiła się właśnie nowa książka akwarystyczna “Nowoczesne Akwarium” autorstwa Pawła Zarzyńskiego, wydana przez wydawnictwo PWN. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że książka napisana jest w zupełnie innym niż dotychczas znanym, nam stylu.

Oczywiście współczesna akwarystyka daje ogromne możliwości w porównaniu do tego czym dysponowali nasi dziadkowie. W chwili obecnej powszechna dostępność urządzeń, filtrów, preparatów oraz różnych zbiorników zniwelowała jakiekolwiek ograniczenia dla akwarystów. I niniejsza pozycja właśnie o tym opowiada i omawia poszczególne rodzaje zbiorników oraz style akwarystyczne.

Wydaje się, że w czasach dostępu do Internetu wydawanie kolejnej pozycji książkowej czy prasowej o akwarystyce nie ma większego sensu. Wszelkie informacje o gatunkach ryb, roślin, mięczaków czy skorupiaków są dostępne w bogatych zasobach sieci. Jednak w tym wypadku autor całkiem inaczej podszedł do tematu i chwała mu za to!
Książka skupia wszelkie wiadomości o współczesnych trendach i stylach akwarystycznych. I to jest jej niewątpliwa zaleta. Nie znajdziecie w niech pobieżnej encyklopedii ryb czy roślin. Od tego przecież są atlasy i encyklopedie internetowe.

Nie można oczywiście zapomnieć o przedstawieniu historii akwarystyki w Polsce oraz Europie. Jest to wstęp do całej książki i opisuje rozwój hobby na konkretnych przykładach i sklepach.
Kolejnym rozdziałem jest odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto mieć akwarium?” Autor w bardzo fajny i dowcipny sposób przekonuje, że rybki są mniej problematyczne aniżeli pies, kot, czy inny domowy zwierzak,. Dodatkowo zwraca uwagę i punktuje dobroczynny wpływ domowego akwarium na zdrowie. Książka jest zatem skierowana do osób które zaczęły lub mają zamiar rozpocząć przygodę z akwarystyką. Jest to też znakomita pozycja dla osób chcących przekonać domowników do posiadania wycinka podwodnego świata w domu.
Kolejny rozdział omawia poszczególne rodzaje akwariów czyli: akwaria roślinne high-tech i low-tech, akwaria japońskie „Amano”, akwaria biotopowi, nano akwarystykę, akwaria morskie oraz nawet styl aranżacji roślinnej Wabi kusa.

W książce następnie przechodzimy do rozdziału w którym autor odpowiada na pytanie „Jak zacząć z akwarium ogólnym?”. Omówione są tu takie zagadnienia jak: wielkość akwarium ogólnego, miejsce na akwarium, wyposażenie techniczne, podłoża, dekoracje. Tu tez omówione zostały rodzaje filtracji i różnice pomiędzy poszczególnymi wkładami filtracyjnymi. Przedstawione są też propozycje roślin oraz ryb do takiego zbiornika. Oczywiście to tylko przykładowe propozycje autora, jednak zostały one w umiejętny sposób wybrane dla początkujących akwarystów.

Dział o akwarium ogólnym jest zakończony przykładami zakładania takiego zbiornika oraz wywiadem z Waldemarem Jastrzębskim – prezesem Warszawskiego Związku Akwarystów. Pan Waldemar jako doświadczony akwarysta opowiada jak bardzo akwarystyka zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, jak zacząć oraz opowiada o swoich ulubionych rybach, namawiając do ich hodowli.

Następnym krokiem akwarystycznym do Akwaria Roślinne. Taki typ zbiornika został zaliczony do następnego etapu w akwarystycznym hobby. W rozdziale tym omówiono niezbędne sprzęty, rośliny i ryby oraz etapy zakładania „roślinniaka”. Dział wzbogacony jest o wywiad z Bartłomiejem Lipczyńskim – właścicielem firmy produkującej nawozy Aqua-Art oraz z Marianem Wojtaszkiem, który jest twórcą autorskiej metody uprawy roślin wodnych w akwarium.

Następnym działem w książce jest omówienie akwariów w „Stylu Naturalnym”. Jest to oczywiście najbardziej rozbudowany dział poświęcony akwarystyce roślinnej. Akwaria w tym stylu posiadają kilka styli: iwagumi, ryuboku, mizube, ragwork. Każdy ze stylów różni się od siebie zastosowaniem określonych elementów aranżacyjnych, roślin, kamieni czy korzeni. I dlatego książka omawia każdy z nich oddzielnie. Dodatkowo przykłady poszczególnych aranżacji oraz wywiady prowadzone są jedynie z najwyższej klasy aquascaperami! To wyjątkowa gratka dla akwarystów rozpoczynających swoją przygodę ze zbiornikami typu Amano!

I tak wywiad odnośnie stylu ryuboku jest przeprowadzaony z Piotrem Dymowskim, który jest najbardziej tytułowanym aquascaperem w Polsce. Jest to laureat wielu międzynarodowych konkursów, takich jak: The International Aquatic Plants Layout Contest, AGA Aquascaping Contest, The Art of the Panted Aquarium.
Styl mizube omawiany jest z Marcinem Wnukiem. Jest to również aquascaper z najwyższej półki, prowadzący najbardziej znane studio akwarystyki naturalnej peHa:68. Marcin Wnuk oprócz prowadzenia studio, pisaniem artykułów o tematyce aquscapingu, profesjonalnemu fotografowaniem zbiorników, prowadzi też szkolenia i warsztaty dotyczące tajników aquascapingu.

Kolejny styl iwagumi został omówiony w wywiadzie z Pawłem Mielniczkiem. Również jest on doświadczonym aquascaperem oraz założycielem portalu akwarium-dekoracyjne.pl.
Następny rozdział książki porusza tematy związane z akwariami biotopowymi. Paweł Zarzyński mówi o takich akwariach jako dla koneserów i jest w tym wiele prawdy. Awaria te mają za zadanie odtworzyć naturalny biotop ryb z określonego biotopu lub regiony świata. A tu trzeba być już rzeczywiście koneserem i miłośnikiem określonego jeziora, rzeki czy gatunku ryby.
Omówione zostały tu: biotop Malawi, biotop czarnych wód Ameryki Południowej oraz nano akwarystyka dla ryb i skorupiaków.

Każdy z biotopów oczywiście został opatrzony wywiadem ze specjalistą danego biotopu. W przypadku Malawi możemy przeczytać wywiad z Wojciechem Sierakowskim, który jest niezaprzeczalnym pasjonatą i znawcą ryb z jeziora Malawi. Anna Malinowska w wywiadzie omówiła zagadnienia odnośnie czarnych wód. Wywiad z Rafałem Maciaszkiem został umieszczony w temacie nano akwarystyki i dotyczył krewetek karłowatych.

W pozycji trochę zabrakło omówienia innych biotopów jak Tanganika, Azja, Ameryka Centralna, a szkoda. Na koniec przedstawiony został temat wabi kusa, a opowiada o nim w wywiadzie Paweł Szewczak – w niektórych kręgach uznany za legendę polskiej akwarystyki i pioniera np. w hodowli krewetek.
Dodatkowo został podjęty temat akwarystyki morskiej i omówienie podstaw prowadzenia takiego zbiornika. W wywiadzie z Deborą Długopolską również padają odpowiedzi na pytania związane właśnie z tą gałęzią akwarystyki.

Na już sam koniec omówiono możliwości wykorzystania akwarium w nowoczesnej architekturze mieszkań.

Czy ta książka powinna znaleźć się w biblioteczce każdego akwarysty? Wieloletni hobbyści najczęściej powiedzą, że brak w niej szczegółowych informacji. Natomiast z pewnością pozycja ta powinna znaleźć się na półce osoby poszukującej swojej drogi akwarystycznej, zamierzająca założyć akwarium lub po prostu szukająca informacji o różnorodności szklanych wycinków podwodnego świata.
Książka jest okraszona pięknymi zdjęciami ryb i samych akwariów, a przedstawione do każdego działu etapy tworzenia poszczególnych zbiorników są niewątpliwą atrakcją dla wszystkich akwarystów, niezależnie od poziomu ich zaawansowania.

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.