Najdroższa ryba Świata

Huso huso czyli Bieługa występująca zlewnie mórz Kaspijskiego, Azowskiego, Adriatyckiego i Czarnego należy do najdroższych ryb Świata. Swoją cenę zawdzięcza wyjątkowo smacznemu mięsu oraz oczywiście kawioru cenionego przez wszystkich smakoszy.

Bieługa swojego czasu dorastała do 1500kg i 8m długości. Historyczne pisma mówią nawet o rybach 9 metrowych oraz ponad 3000kg wagi!

Fot. Wikipedia

W chwili obecnej w muzeach zachowały się egzemplarze 4-5m i 1000kg wagi. W chwili obecnej żyjąca ryba o wadze 200kg uważana jest za duży egzemplarz. Ryba jest też wpisana do czerwonej księgi zagrożonych gatunków. Oczywiście spadek wielkości występujących ryb oraz ich liczebności wiązał się z pożądaniem ich mięsa i przede wszystkim ikry w kuchniach Świata. Na mocy Konwencji Berneńskiej i Waszyngtońskiej wprowadzony został zakaz zabijania tych ryb. W 2005r. zakaz wprowadziła też agencja rządowa United States Fish and Wildfire Service.Zatrzymało to całkowicie import i obrót kawiorem z Bieługi.

Jednak chęć zasmakowania kawioru z niezwykłej ryby sprawia, że rośnie popyt na czarnym rynku. Amatorzy wyjątkowego kawioru są w stanie zapłacić bardzo duże pieniądze aby pojawił się on na bogatych stołach. Cena kawioru rośnie wraz ze zmniejszającą się liczebnością bieług. Dlatego Bieługa uznawana jest obecnie za najdroższą rybę Świata.