Zasady żywienia ryb

Żywienie ryb jest bardzo ważne. Dzięki prawidłowemu dobraniu pokarmu dla naszych podopiecznych, będziemy mogli cieszyć się ich długim życiem i zdrowiem.

Należy stosować jak najbardziej zróżnicowaną dietę
W naturalnym środowisku ryby mają dostęp do różnorodnych pokarmów, które dostarczają im składników odżywczych. W akwarium nie powinno to się zmieniać. Rybom należy zapewnić jak największą gamę pokarmów sztucznych, mrożonych i żywych. Pamiętajmy, że nawet jeśli w szafce już posiadamy 10 rodzajów pokarmu, to jeszcze kilka opakowań na pewno nie zaszkodzi.

Dieta ryb powinna być zgodna z naturalnymi preferencjami ryb
Ryby jak każde inne zwierzęta żywią się określonymi pokarmami. Dlatego bezwzględnie należy karmić ryby zgodnie z ich preferencjami. Zatem ryby roślinożerne należy karmić właśnie takimi pokarmami.

Wielkość pokarmu
Rodzaj (płatki, granulat, pałeczki) pokarmu i jego wielkość należy dostosować do wielkości ryby i jej otworu gębowego. Dlatego np. dużym pielęgnicom nie można podawać pokarmów o małej granulacji. I adekwatnie rybom małym pokarmów większych rozmiarów.

Sposób karmienia
Żywimy regularnie, lecz nie przekarmiamy. Pokarm suchy nie powodujący mętnienia wody, podawany w nadmiarze zanieczyszcza ją. Pokarm żywy, np:rozwielitki, podajemy tylko w ilościach, które mogą być w ciągu godziny zjedzone. Nie zjedzone zwierzęta pokarmowe zabierają z wody tlen, natomiast obumarłe szybko doprowadzają do powstania procesów gnilnych.

Karmienie narybku
Narybek wymaga większej uwagi i częstszego karmienia aniżeli ryby dorosłe lub drapieżne. Dlatego młode ryby należy karmić często małymi porcjami.