Jak czyścić szklane akcesoria akwariowe?

W chwili obecnej wielu akwarystów stosuje w swoich akwariach szklane rurki, wyloty filtrów, dyfuzory CO2. Oczywiście najlepiej prezentują się one kiedy są krystalicznie czyste. W akwarium jednak nie unikniemy zarastania ich glonami i efekt dekoracyjny wtedy zdecydowanie spada. Jak je prosto i efektywnie wyczyścić?

Firma Aqua-Art posiada w swojej ofercie dwa produkty które powinny temu zaradzić: Aqua Cleaner i AquaCleaner BOX. Produkty te w prosty i efektywny sposób pozwolą na wyczyszczenie szklanych akcesoriów.

Przestawiamy prezentację jak się to robi?

Z problemem glonów na szklanych elementach wyposażenia spotkał się każdy akwarysta który stosuje je w swoich akwariach.

Aqua Cleaner to środek który jest przeznaczony do czyszczenia elementów wyposażenia akwarium, takich jak rurki, termometry, dyfuzory CO2, itp. Aqua cleaner BOX Doskonały jako naczynie do oczyszczania akcesoriów akwarystycznych przy pomocy preparatu Aqua Cleaner. Ścianki z przeźroczystego miękkiego tworzywa, umożliwiają bieżącą kontrolę procesu czyszczenia oraz chronią czyszczony element przed uszkodzeniem, w tym, stłuczeniem. Wygodny szeroki wlot oraz szczelna nakrętka czynią proces czyszczenia wygodnym i bezpiecznym.

Jak widać na testowanym dyfuzorzez znajduje sie osad oraz w dużej ilości glony. Powoduje to spadek wydajności dyfuzora oraz oczywioście nieestetyczny wygląd w naszym zbiorniku. Szklany element należy odpiąć od wężyków i tym samym jest on gotowy do czyszczenia.

Czyszczony element należy umieścić delikatnie w pojemniku oraz zalać do płynem Aqua Cleaner. Konieczne jest wykonywanie tej czynności ostrożnie oraz w rękawiczkach ochronnych. Nie możemy zapominać że środek który stosujemy jest niebezpieczny dla skóry i oczu. Warto zatem do jego stosowania zaopatrzyć się również w okulary ochronne. Czyszczony element powinien być cały zanurzony w płynie. To zapewni dokładne wyczyszczenie elementu.

Zakręcony pojemnik zostawiamy na około 40-60 minut. Czas kąpieli czyszczącej zależy od stopnia zabrudzenia.Ponieważ nigdy nie da się dokładnie oszacować czasu niewątpliwie ułatwia nam życie przezroczysty pojemnik w którym można obserwować proces czyszczenia.

Po zakończonej kąpieli należy element czyszczony wyjąć z pojemnika i przepłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Następnie należy zastosować 20 minutową kąpiel akcesorium w czystej wodzie i ponownie po przepłukać czyszczone akcesorium. Bardzo ważne jest stosowanie rękawiczek ochronnych!

Po czyszczącej kąpieli i wypłukaniu dyfuzor wygląda jak nowy, a jego wydajność jest praktycznie taka sama jak fabrycznie nowego. Teraz można bo bez problemu umieścić w akwarium.

Aqua Cleaner służy do czyszczenia wszystkich szklanych elementów. Niestety nie dostępny jest jeszcze pojemnik do kąpieli elementów większych aniżeli dyfuzory. Czyszczenie dłuższych elementów jak rurki czy wyloty filtrów należy wykonywać najlepiej w większych szklanych pojemnikach które można dla bezpieczeństwa zamknąć.

Opracowanie na postawie zdjęć Aqua-Art

Niestety nie wiemy dlaczego firma Aqua-Art proponuje tak wysoką cenę za 500ml opakowanie, zważywszy ze skład AquaCleaner jest podobny do zwykłych wybielaczy chemicznych. Czas pokaże czy preparat zdobędzie uznanie wśród akwarystów.