Akwariowe rośliny in-vitro

W ostatnim czasie na półkach sklepów akwarystycznych pojawiły się kubeczki z roślinami akwariowymi. Co to takiego i dlaczego w sklepach rośliny te są bez wody? Są ro rośliny pochodzące z hodowli in-vitro które zdobywają już rzesze fanów – głównie miłośników nano-akwarystyki.

Rośliny in vitro przeznaczone są zarówno dla profesjonalistów jak i akwarystów amatorów. Rośliny hodowane są na pożywce która dostarcza niezbędne do wzrostu i rozwoju związki mineralne (makro i mikroelementy), źródło energii i węgla, witaminy, azot organiczny oraz regulatory wzrostu. Pożywki te dostarczają zatem niezbędnych pierwiastków które są dobierane optymalnie dla określonego gatunku rośliny.

Rośliny z hodowli in vitro posiadają wiele zalet. Ponieważ są hodowane w sterylnych warunkach są wolne od chorób, glonów czy ślimaków. Znajdują się na pożywce z żelu zatem akwarysta nie musi borykać się z usuwaniem problematycznej waty z korzenie w przypadki roślin z koszyczków.
Dodatkowo w pojemniku hodowalnym znajduje się zwykle o wiele więcej sadzonek aniżeli w standardowych koszyczkach. Zatem koszt pojedyńczej sadzonki jest znacznie niższy. Wielu akwarystów też twierdzi że rośliny z hodowli in vitro aklimatyzują się o wiele lepiej.

Jak przygotowuje się zatem rośliny z hodowli in vitro do umieszczenia w akwarium? Jest to o wiele prostsze aniżeli by się wydawało:
1) wyciągamy roślinę z pojemnika
2) czyścimy korzenie z żelu na którym rośliny były wyhodowane
3) myjemy roślinę pod bieżącą wodą
4) dzielimy rośliny na mniejsze części w zależności od preferencji
5) umieszczamy w akwarium

A jakie wady posiadają “nowoczesne” rośliny in-vitro?

Z hodowli in-vitro możemy zakupić głównie gatunki niskopienne. Rośliny in-vitro są z reguły małe oraz hodowane emersyjnie. Oznacza to, że roślina po umieszczeniu w akwarium będzie musiała wytworzyć dopiero liście które są przystosowane do pełnego zanurzenia. Z uwagi tez na niewielkie rozmiary rośliny in-vitro wymagają dużą ilość światła oraz nawożenie CO2. Ze względu na mały system korzeniowy rośliny te też trudniej jest posadzić w zwykłym podłożu żwirowatym. Polecane są one jednak do granulowanych podłoży.

Wnioski:

Zatem sadząc rośliny z hodowli in-vitro w akwarium o słabszym oświetleniu i bez nawożenia CO2 możemy być skazani na porażkę. W tym wypadku lepiej jest pozostać przy standardowych roślinach kupowanych w koszyczkach.

Jeśli jednak planujemy np. krewetkarium na podłożu granulowanym z nawożeniem dwutlenkiem węgla oraz z dobrym oświetleniem możemy śmiało sięgać po rośliny in-vitro.