Krewetkarium dla Crystal Red/Black

Coraz bardziej popularne stają się krewetki Caridina cf. cantonensis “Crystal Red/Black”, nie są to krewetki łatwe w hodowli, ale znając kilka faktów na ich temat, możemy śmiało trzymać je w naszych krewetkariach. Warto jednak pamiętać, że w miarę możliwości i chęci na pierwsze krewetki powinniśmy wybrać raczej łatwiejsze gatunki, które zostały wymienione w artykule „Zakładamy krewetkarium”.

Istotną sprawą przed samym zakupem Caridina cf. Cantonensis jest odpowiednie przygotowanie akwarium oraz wody. Red/Black Crystal jak większość krewetek doskonale czują się na mchach i korzeniach. W krewetkarium dla tych gatunków nie należy również zapominać o liściach Migdałecznika morskiego (Ketapang) lub Dębu. Warto jest również wsadzić łupinę kokosa czy chociażby rurkę PVC, po to, aby krewetki w czasie linienia lub rozrodu miały się gdzie schować, wówczas będą czuły się o wiele swobodniej a stres nie da im się we znaki.

Liście ketapangu

Woda, w jakiej będziemy trzymać Caridina cf. Cantonensis zależy od tego, w jakim środowisku przebywały one wcześniej. Część hodowców, akwarystów trzyma Crystale na wodzie kranowej lub wodzie RO (osmotycznej). Moim zadaniem najlepiej sprawdza się tutaj woda z filtra RO, odpowiednio spreparowana. Parametry wody, ich precyzyjność zależy w głównej mierze od hodowanych przez nasz klas samej krewetki Caridina cf. Cantonensis „Crystal Rad/Black” Krewetki od klasy C poprzez klasę B, A do S moim zdaniem spokojnie można trzymać w wodzie o parametrach:
pH 6,5 -7,3
GH 5 – 12
KH 0 – 10
NO3 < 20 NO2 – 0 O2 > 9
Cu = 0
TDS 150 – 500
*C – 19 – 25
W przypadku klas wyższych, czyli SS, SSS woda powinna mieć już nieco inne parametry, które wg mnie swoje optimum osiągają w takich przedziałach:
pH 6,2 -6,9
GH 5 – 7
KH 0 – 3
NO3 < 20 NO2 – 0 O2 > 9
Cu = 0
TDS 150 – 200
*C 19 – 25

Woda RO, którą otrzymujemy w zależności od stopnia zużycia membrany posiada zerowe lub bliskie zeru wartości twardości węglanowej (TWW/KH) czy twardości ogólnej (TWO/GH) natomiast pH oscyluje w granicach 5,5 – 5,7. Taki współczynnik pH wody okazuje się za niski do prawidłowego rozwoju krewetek, zatem musimy zwiększyć jego wartość. Możemy to zrobić podając niewielkie ilości AquaDur Plus, Hydro Mineral czy chociażby sody oczyszczonej. Pamiętajmy jednak, że wodę preparujemy w osobnym naczyniu i dawkujemy bardzo niewielką ilość specyfiku sprawdzając każdorazowo po dokładnym wymieszaniu wskazania testów. Otrzymanie prawidłowego poziomu pH to nie koniec naszej pracy z wodą.
Taka ciecz na daną chwilę oprócz właściwego pH niestety nadal nie posiada praktycznie twardości ogólnej ani węglanowej, tutaj pomogą nam takie preparaty jak Shirakura Liquid Mineral Ca+ czy Mosura Mineral Plus, które nie zmieniając wartości pH podbiją wartość GH do wymaganego poziomu. Jednak mimo wszystko wartość twardości węglanowej cały czas będzie na zbyt niskim poziomie, aby zapewnić stabilność pH. W takim przypadku najłatwiejszym rozwiązaniem okazuje się użycie odpowiedniego podłoża, które będzie pełniło rolę buforującą tym samy utrzymując pH na odpowiednim poziomie. Moim zdaniem najlepszym podłożem do hodowli krewetek Caridina cf. Cantonensis jest podłoże Shirakura Red Bee Sand, które ma za zadanie utrzymywanie właśnie takich pożądanych parametrów wody. Nie możemy zapominać o pewnych dodatkach wybarwiających czy suplementach dla roślin, które powinny być podane razem z podmianką (około 10 – 15% raz na tydzień), pomogą one w linieniu jak również w odpowiednim wybarwieniu się krewetek i dobrej kondycji roślin. Przykładem takiego preparatu może być Color enhancer powder, który odpowiada za prawidłowe linienie i wybarwienie krewetek. Występują również inne metody uzyskiwania odpowiedniej wody, ale są one z reguły droższe, gdyż wymagają użycia CO2.

O tych metodach będę pisał w innym artykule. Temperatura wody w przypadku Caridina cf. Cantonensis jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa nie tylko na prawidłowe wybarwienie czy samopoczucie, ale również na prawidłowy rozród. Krewetki te doskonale czują się i rozmnażają w wodzie o temperaturze ok. 23*C. Górną granicą wg mnie dla tych krewetek to 26*C, ale są potwierdzone przypadki rozmnożeń Crystal niższych klas w wodzie o temperaturze ok. 28*C, ale jednak nie radę z eksperymentować z takim przedziałem. Wnioskiem jest, że Caridina cf. Cantonensis może być hodowana praktycznie bez ogrzewania zbiornika, jeśli w domu panują odpowiednie warunki cieplne. Za cenę grzałki możemy zaopatrzyć się w pokarmy lub inne specyfiki.

Oświetlenie nie jest istotnym czynnikiem, ale nie powinno być ono zbyt silne, a w samym akwarium powinny znajdować się miejsca całkowicie zaciemnione czy zacienione. Filtracja powinna być wydajna a woda dobrze natleniona, gdyż wszystkie krewetki bardzo lubią mocno natlenione środowisko swojego bytowania. Do metod filtracji odwołam się w kolejnym swoim artykule.
Dieta tych krewetek powinna być jak najbardziej urozmaicona i zawierać w przeważającej części składniki pochodzenia roślinnego, lecz od czasu do czasu pokarmy z zawartością składników pochodzenia zwierzęcego powinny również znaleźć się w menu. Na chwilę obecną sądzę, że już jesteście w stanie poprowadzić swoje krewetkarium z jakże pięknymi krewetkami Caridina cf. cantonensis “Crystal Red/Black”.

Autor: Piotr Stępień